Práce nás musí bavit

Věk odchodu do důchodu se stále posouvá. Lidé pracují čím dál tím déle a mnohdy jsou nuceni pracovat i po dosažení důchodového věku, pokud jim to zdraví dovolí, aby si zajistili dostatečný příjem na důstojný život ve stáří.

V práci navíc trávíme osm a více hodin denně. U mnoha profesí je práce dokonce neustále přítomnou součástí života a zdaleka nekončí pouhým odchodem z práce domů. Práce zkrátka hraje v našem životě významnou roli. Je proto důležité, aby nás práce, kterou děláme, bavila. Mnoho lidí chce ještě víc. Aby je práce naplňovala, rozvíjela jejich osobnost, vykonávali ji s láskou nebo ku prospěchu ostatním.

Je jedno, jestli nacházíte zalíbení v určité manuální činnosti (od dětských let šijete šatičky na panenky), máte rádi konkrétní věci (auta, knihy apod.), nebo potřebujete v práci spatřovat vyšší poslání. Vždy je však důležité si ujasnit, jakou práci chci dělat a tomu podřídit i to, kde hledat práci svých snů. Zajímají-li mě auta, zaměřím se na nabídku zaměstnání v automobilkách, a nehraje roli, jestli hledám práci v top managementu nebo na montážní lince. Mám-li ráda knihy, nabídka práci v knihovně, ve vydavatelství nebo v knihkupectví, abych měla neustále přehled o knižních novinkách. A takových případů lze uvést mnoho. Lidé často práci hledají bezmyšlenkovitě, odpovídají na všechny nabídky zaměstnání a čekají, kde to dopadne. Pokud je však práce nebaví, časem je omrzí úplně a brzy jsou opět na začátku a práci hledají znovu. Ať už podají výpověď ze zaměstnání sami, nebo tak učiní jejich zaměstnavatel, když vidí jejich absolutní nezájem.  Ne nadarmo se totiž říká: „S chutí do toho a půl je hotovo“. Zaměstnanec, který dělá svou práci naprosto bez zájmu, bývá totiž většinou i méně výkonný a ještě si znepříjemňuje značnou část života. Řekněte si proto konečně: „Chci práci, která mě bude bavit.“ A najděte ji.

Příspěvek byl publikován v rubrice Práce a zaměstnání se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.