3D plakáty

Chcete někoho opravdu zaskočit nevšedním dárkem? Zkuste mu pořídit 3D plakát!

3D plakáty fungují na principu dokonalého optického klamu. Právě ten vytváří iluzi plastičnosti. Máte tak pocit, že se obraz mírně hýbe, když procházíte kolem něj. Díky využití lentikulární technologie není potřeba na vytvoření 3D iluze dodávat naprosto žádnou energii.

Základem celého 3D efektu jsou lentikulární čočky. Trojrozměrně vidíme díky tomu, že máte dvě oči. A právě je můžeme ošálit pomocí lentikulárních čoček. Kdyby jsme si celý  obraz zvětšili uvidíme malé vystouplé obloučky na jeho povrchu. Naše levé oko tak uvidí jednu půlku oblouku a pravé tu druhou. Podobného zmatení můžeme docílit například když si dáme těsně před nos otevřenou ruku, tak aby náš palec překrýval nos. Jedním okem uvidíme dlaň a druhým zase opačnou část ruky. Naše oči budou zmatené. Podobného efektu, ovšem vyšperkovaného k dokonalosti využívají právě lentikulární čočky. Pomocí přesně vypočítaného rozmístění části obrazu nám tak nasimulují trojrozměrný obraz. Když projdete kolem 3D plakátu máte tak neuvěřitelně pocit, že se hýbe.

Ostatně pomocí animace si můžete celý proces vyzkoušet na stránkách, kde se 3D plakáty prodávají. Takto například vypadá trojrozměrný Darth Vader. Není to úžasné?

Příspěvek byl publikován v rubrice Zábava a volný čas se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.