Trofeje a poháry památka na vítězné dny

Jedním ze způsobů, jak náležitě ocenit snahu a úsilí sportovců a sportovkyň, jsou trofeje. Mezi ty nejznámější a nejvíce udělované se řadí poháry a medaile, dále také diplomy, skleněné trofeje nebo plakety.


Sportovní poháry jsou odměnou účastníků, kteří stanuli na prvních třech vítězných příčkách, jsou odrazem jejich snahy a úsilí, které je vítězství závodu stálo. Tato ocenění jsou také výbornou dekorací ve všech společenských prostorách. Nejčastěji jsou poháry rozřazeny do tří skupin, a to podle výše jejich ceny a samozřejmě také podle celkových rozměrů pohárů. Toto rozdělení je na poháry ekonomické, standardní a luxusní.

První skupinu tvoří poháry ekonomické. Tento druh trofejí se řadí mezi ty nejžádanější a nejprodávanější. Způsobuje to hlavně fakt, že se jedná o poháry, které můžete sehnat za nejnižší cenu. Jejich velikost také dosahuje nejmenších rozměrů, oproti zbylým dvěma skupinám. Zpravidla bývají pořizovány organizátory sportovních akcí neprofesionálního rázu nebo na události, které jsou určeny pro děti a mládež. Ekonomické poháry můžete vylepšit víkem či emblémem a je možné k nim dokoupit podstavec, nejčastěji dřevěný.

Jestliže jste pořadatelem nějaké významnější události, jsou pro vás vhodné poháry zařazené v kategorii standard. Oproti pohárům ekonomickým se skládají z mnohem kvalitnějších materiálů a bývají vybaveny mramorovým podstavcem. Ty nejpropracovanější a nejlépe zpracované poháry naleznete v kategorii pohárů luxusních. Na jejich výrobu se používají ty nejkvalitnější materiály, což odpovídá také jejich vysoké ceně. Nacházejí využití hlavně na mimořádných a prestižních událostech. Jestliže byste měli zájem, můžete zakoupit tzv. poháry putovní. Ty jsou užívány na akcích, které se konají každý rok, a jméno vítěze je vždy připsáno na podstavec poháru.
Podle umístění sportovce na první až třetí příčce jsou poháry vyráběny ve zlaté, stříbrné a bronzové. Pohár můžete dozdobit víkem, emblémem, na kterém je znázorněn daný sport nebo štítkem, na kterém jsou napsány informace o probíhající sportovní události.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sport. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.