Na co si dát pozor při prodeji zlata ve výkupně

Vánoce jsou za námi. Toto období však s sebou přináší kromě radosti i občasné starosti. Mnozí z nás mají doma navíc šperky nebo jiné předměty vyrobené ze zlata. Co pak s nimi? Ideálním řešením je prodej vzácného kovu ve výkupně. Ne všichni obchodníci jsou však poctiví a někteří zneužívají neznalosti zákazníků. Výkupní cena zlata je ošemetný pojem a pro laika je problém se v něm vyznat. Podívejte se na základní rady o tom, jak nenaletět a neprodělat.

Chcete prodat zlato a šperky, které máte doma? Jak můžete mít jistotu, že budete jednat s poctivým obchodníkem a ne podvodníkem? Přestože rozhoduje více faktorů, dobrým univerzálním ukazatelem jsou tři hlavní oblasti, ve kterých se nepoctivci realizují.

Na co si dát pozor:

Nesolidní praktika č. 1 – rozdílná cena v reklamě a při samotném prodeji

Jeden z nejčastějších případů. Obchodník prezentuje rozdílné ceny na ceduli u prodejny, než jaké vám pak nabídne při samotném výkupu. Často tento svůj postup obhajuje tím, že na burze právě poklesla cena zlata. Cena zlata na burze však jen velmi, velmi vzdáleně ovlivňuje cenu kovu při výkupu, neboť na burze se obchoduje v úplně jiných rozměrech.

Nesolidní praktika č. 2 – špatné přetavení zlata

Zákazníci mají často z přetavení strach. Přitom se, při správném postup, jedná o užitečný krok, jenž je navíc například u zubního zlata nebo poškozených šperků nezbytný. Přetavením se také obchodník chrání.

Při správném provedení je materiál homogenní, tj. všechny složky jsou rovnoměrně rozprostřeny. Potíž nastane tehdy, když obchodník kov přetaví tak, aby byly nejvíce vidět méně cenné složky. Zákazníkovi pak vnutí nižší cenu.

Nesolidní praktika č. 3 – mlžení a nevhodný přístup

Solidní výkupce k vám bude otevřený a sdělí vám všechny potřebné informace. Obchod proběhne přímo před vámi. Pokud ale provozovatel podniku podává nepřesné informace, mlží a snaží se vám vnutit nižší cenu nebo polopravdy, raději jděte jinam.

Jak najít poctivého výkupce? Pomůže nový web

Provozovatel největší zastavárny a bazeru ve Zlíně u radnice nedávnos spustil nové stránky zaměřené na výkup zlata. Na webu najdete všechny potřebné informace o této oblasti pro běžného zákazníka. Nově přibývají i položky do katalogu ověřených výkupců po celé ČR.

Setkali jste se někdy s nepoctivým obchodníkem se zlatem? Jak jste postupovali? Nechali vše bez povšimnutí, nebo jste se bránili?

Příspěvek byl publikován v rubrice Šperky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.