Kdy je nutné zvolit pro umístění vodoměru vodoměrnou šachtu?

Vodoměrné šachty se využívají tehdy pokud z jakéhokoliv důvodu nelze vodoměr umístit přímo do nemovitosti nebo nelze využít možnost umístění vodoměru přímo do nemovitosti z důvodu příliš velké vzdálenosti od vodovodu. Tehdy je vhodné zvolit pro umístění vodoměru vodoměrnou šachtu.

Kde hledat vhodné místo pro umístění vodoměrné šachty?

Nejvhodnější místo pro umístění vodoměrné šachty je takové místo, kde nejezdí žádná pojezdová technika (automobily, koňská spřezení ap), tedy např. zahrada. Ideální je zvolit takové místo, aby vodoměrná šachta byla umístěna blízko vodovodu, nicméně nic se nestane, pokud šachtu umístíte kamkoliv do prostoru mezi domem a vodovodem. Pro její umístění rozhodně doporučujeme konzultaci s projektantem, který zvolí ideální místo vzhledem k poloze domu a případné příjezdové cestě.

Velikosti vodoměrných šachet

Vodoměrné šachty se vyrábí v celé řadě velikostech, většinou se uvádí celkový průměr šachty.

Obvyklá šířka vodoměrné šachty je 1000 mm nebo 1300 mm, výška je pak 1 100 nebo 1500 mm

Každá vodoměrná šachta musí opatřena poklopem, který je vyroben zpravidla z plastu. Poklop na šachtu by měl mít stejný průměr jako horní otvor šachty, tak aby došlo k co nejlepšímu přilnutí při umístění poklopu na šachtu.

Typy vodoměrných šachet

Existují 2 tipy vodoměrných šachet, vodoměrná šachta samonosná a vodoměrná šachta určená pro obetonování.

Samonosná vodoměrná šachta

Tento typ šachty je určen pro umístění do ploch, které jsou zatěžovány maximálně pěšími a nikoli tedy technikou jako jsou automobily nebo traktory. Tato šachta se umísťuje zpravidla do zahrady a stačí jí usadit do vyhloubené jámy a následně zasypat.

Vodoměrná šachta, jež je určena k obetonování

Šachty, jež jsou určené pro obetonování jsou určeny pro umístění do míst s vysokou zátěží, jako jsou například příjezdové cesty. U tohoto typu tedy musíte šachtu po usazení do jámy ještě obetonovaní a šachta tak dostane zcela jinou pevnou a zároveň slouží jako pevná vodotěsná skořápka.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.