Význam zkratky LTV

Svět hypotečních úvěrů je plný různých zkratek a odborných názvu. V tomto článků se podíváme na to, co znamená velmi frekventovaně užívaná zkratka LTV, se kterou se setkáme téměř výhradně u hypoték.

Za zkratkou LTV hledejte tři anglická slova loan to value. Zkušení angličtináři již možná tuší, co se se za touto zkratkou skrývá. Ano, vyjadřuje v procentech poměr mezi výší úvěru (ono slovíčko loan) a hodnotou (value) nemovitosti zastavené ve prospěch banky. LTV hypotéky je tedy prvním, nejzjevnějším ukazatelem rizikovosti hypotečního úvěru. Již nějakou dobu se přitom diskutuje o tom, že je nutná regulace tzv. stoprocentních hypoték (s LTV 100). Ty jsou z pohledu ekonomů rizikové nejen pro banky, ale pro celý finanční sektor. LTV má rovněž značný vliv na výslednou úrokovou sazbu (a potažmo tedy i RPSN hypotéky).

Poučení z toho článku? Snažte se LTV vaší hypotéky snížit na co nejnižší úroveň. Banky vám totiž v souvislosti s tím nabídnou lepší úrokovou sazbu. Jak toho docílit. Předně si začněte co nejdříve spořit. Vezměte si přiměřeně vysokou hypotéku, jinak vám vaše úspory sníží LTV mnohem méně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Finanční služby se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.