Borelioza

Na houby vždy s repelentem

Houby v letošním podivném létě rostou skutečně v hojném počtu, a tak není divu, že to Čechy – vášnivé houbaře – táhne do lesa více než jindy. Kromě lahodných hub si ale mohou z lesa přinést na těle i nežádoucí hmyz, zejména pak nechvalně proslulá klíšťata přenášející velmi zákeřnou chorobu – lymskou boreliózu, která postihuje především kůži, nervovou soustavu, klouby a srdce.

Tato choroba je nebezpečná hlavně proto, že postupuje velmi pomalu a v první fázi je velmi obtížně rozpoznatelná, protože u některých infikovaných osob se vůbec nemusí objevit její typický příznak, kterým je červená okrouhlá skvrna v místě, kde bylo klíště přisáté. Ve druhém stadiu se choroba projevuje zejména bolestí hlavy, zvracením, světloplachostí, nervozitou, brněním v rukou, nohou a někdy i poruchami srdečního rytmu – pocity bušení srdce. Po dlouhé době (měsících až letech) může onemocnění přejít do tzv. třetího stadia, kdy vznikají změny na různých orgánech. Nejčastěji na kůži (tenká kůže mající charakter cigaretového papírku)a bolestmi a otoky kloubů (koleno, rameno, loket), ke kterým může dojít až po 10 letech od nakažení.

Příznaky boreliózy nepodceňujte

Stoprocentně se ochránit před přisátím klíštěte prakticky nelze, ani když dodržujeme obecně platné zásady ochrany před klíšťaty a do lesa chodíme oblečeni v dlouhých kalhotách, dlouhých rukávech, ve vysokých botách a používáme repelenty. Pokud se přece jenom klíště na kůži přisaje, je potřeba jej co nejdřív bezpečně odstranit, postižené místo vydezinfikovat a sledovat, zdali se neobjeví podezřelá skvrna. Pokud se tak stane, není na co čekat a je potřeba ihned vyhledat lékaře, protože s léčbou by se mělo začít co nejdříve, aby se zabránilo postupu onemocnění do dalších stadií. Je-li borelióza rozpoznána v prvním stadiu, jsou nasazena antibiotika a léčba probíhá doma, postoupí-li choroba do další stadia, je nutné podávat vyšší dávky antibiotik v infuzích, což si vyžaduje hospitalizaci. Takže i zde platí, že čím dříve se pacient dostane k lékaři, tím lépe.

 

Boreliózou se však člověk může nakazit i jinak – nemusí se jednat o vycházku do lesa a nemusí to být klíště. Pisatelce těchto řádků se to „povedlo“ na open air koncertu našeho nejznámějšího písničkáře a přenašečem byl obyčejný komár. A tak měla k mimořádnému kulturnímu zážitku ještě i bonus – pět balení antibiotik.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zdraví a krása se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.