Vybíráme řetízek: jak na materiál a délku

Při výběru šperků na internetu stojíme často před tímto problémem: bude mi to, bude to sedět, jak velký mám vybrat? V tomto článku se zaměříme na několik základních rad na téma, jak vybrat řetízek.

Materiál

Asi každému je jasné, že mosaz a různé slitiny s niklem nejsou tím pravým materiálem na šperky. U řetízků to samozřejmě není jinak. Opravdu, přátelé, v tomto pamatujte na tuto radu starých obchodníků: nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Když to převedeme na řetízky, tak se prostě vyplatí vzít rovnou jeden řetízek z materiálu, co je v podstatě nezničitelný (jako třeba wolfram, nebo chirurgická ocel), než vyměňovat po roce ošoupané a zkorodované postříbřené řetízky. Samozřejmě to samé platí i pro přívěsky, které si pak na vybraný řetízek zavěsíte.

Jakou délku vybrat

Délka řetízku může být na první pohled komplikovaným problémem. Jak to odměřit a jak vyzkoušet, je potřeba si stočit kolem krku metr, nebo jak na to?

Odpověď je poměrně jednoduchá a pokud opravdu nepotřebujete, aby vám řetízek visel v přesném místě, stačí když se budete řídit tzv. pravidlem 50. Řetízky do délky 50 cm jsou většinou vhodnější pro ženy, protože nemají tak masivní svalstvo na krku, ale krček ladnější a užší. Muži, kteří mají oblast kolem krku více vypracovanou a svalstvo mohutnější, naopak mohou nosit řetízky delší: tj. nad 50 cm.

Pozn.: Doporučená délka je odměřena pro nošení řetízku zhruba uprostřed hrudní kosti. Pokud vyžadujete zavěšení o něco výše nebo níže, budou vaše preference pro délku samozřejmě poněkud odlišné, tak to berte při výběru na zřetel.

Příspěvek byl publikován v rubrice Šperky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.