Jaká garážová vrata vybrat? Rozdíly v typech.

Sekční garážová vrata

Vyznačují se nejlepšími izolačními vlastnostmi díky zatepleným sekcím 40mm silným. Konstrukce vrat je montována na vnitřní stěnu otvoru. Sekční vrata se skládají z jednotlivých sekcí, které se vysouvají pod strop garáže.

V případě otevřených vrat je tedy celé křídlo vrat umístěno pod stropem. Sekční vrata mají bezpečnostní prvky v podobě pojistek proti prasknutí pružin, případně zdvojená lanka pro konstrukci vertikálního uložení pružiny v pružině. Je možné je doplňit o fotobuňky, které v případě vstupu do prostoru otvoru zastaví chod vrat. Do sekčních vrat je možné umísti průchozí dveře. Také je možné jednotlivé sekce osadit okny. Vrata moho být poháněna elektrickým pohonem nebo mohou být na ruční ovládání, kde je možné je otevírat madlem.
Pro možnost jejich montáže je vyžadováno boční ostění (prostor mezi boční hranou otvoru a zdí místnosti) minimálně 100mm na každé straně. Vrchní nadpraží (prostor mezi horní hranou otvoru a stropem) minimálně 150mm. To v některých, zvláště starších typech garáží nemusí být umožněno a proto je nutné použít např. roletová vrata.

Roletová vrata

Ty mají poněkud horší izolační vlastnosti díky menší síle lamel 13mm. Výška jednotlivých lamel je pak 77 nebo 55mm. Vrata se odvíjejí do vrchního bubnu, který může být umístěn před otvorem (na fasádě), v otvoru (což snižuje průjezdovou výšku) nebo uvnitř nad otvorem. Výhodou těchto vrat je možnost použití i v případech, že není žádné nebo je malé ostění a i v případě, že je strop garáže ve stejné výšce jako otvor (chybí nadpraží). Do roletových vrat není možné umístit tzv. průchozí dveře.

Výklopná vrata
Umisťují se do otvoru za pomoci rámu. Vrata se skládají z rámu, křídla a vodících stropních kolejnic. Mohou být zateplená i nezateplená. Nevýhodou je to, že při průběhu otevírání částečně zasahují do venkovního otvoru a při celkovém otevření křídlo vrat snižuje průjezdní výšku.

Další informace naleznete zde

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.