Běžecké boty a oblečení

Běh je způsob pohybu, kdy se snažíte o dosažení co největší rychlosti za pomoci končetin. Pomoci k větší rychlosti nám může běžecké oblečení, nebo běžecká obuv. V dnešní době se pořádá mnoho sportovních soutěží i s disciplínou běhu.

Je mnoho způsobů a různých soutěží v běhu. Běžci se snaží být co nejrychlejší, nejen aby vyhráli, ale třeba i vytvořili nový rekord. Nejznámějším běžcem, s největší rychlostí běhu je jamajský sprinter Usain Bolt. Byla mu změřena rychlost 47,72 km/h. Jsou i vytrvalostní běhy na dlouhé vzdálenosti. U nás je nejlepším běžce této tratě Emil Zátopek. Dalšími běžeckými kategoriemi jsou třeba běžecký maraton, orientační běh, běh na lyžích, běh na krátkou vzdálenost, kondiční běh a podobně

Za úspěchy nejlepších běžců světa stojí nejen jejich talent a píle. Je potřeba mít také vhodné běžecké oblečení. Je potřeba aby oblečení mělo co nejmenší odpor vzduchu, bylo vzdušné a dobře odvádělo pot. Materiál pro běžecké oblečení by měl být rychle schnoucí a napomáhat k dobrému krevnímu oběhu. V poslední řadě se můžeme zabývat barevností. Pokud sportujete rekreačně, nezapomeňte, že Vaše běžecké oblečení by mělo mít reflexní pásky.

Běžecká obuv by měla být navržena tak, aby sportovci nepůsobila bolest. To je například odřeniny nebo otlaky. Běžecké boty si vybíráme podle druhu běhání. Každá běžecká bota totiž nemusí mít stejnou podrážku. Podrážky se vyrábí podle povrchu, po kterém běžíme. Běžecké boty jsou navrženy tak, aby umožnili co nejlepší dopad a efektivní odraz.

Příspěvek byl publikován v rubrice Oblečení a móda. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.