Dřevostavby – konstrukce hambalkových krovů

Konstrukce hambalkových krovů je o něco jednodušší než konstrukce krovů vaznicových, ale její použití v dřevostavbách naráží na několik důležitých omezení, které vyplývají ze způsobu podepření hambalkového krovu.

Příčnou vazbu hambalkového krovu v podstatě tvoří 3 prvky. Dvojice šikmých nosníků – krokví vzájemně spojená ve hřebeni  je ve výši stropu podkroví vyztužená vodorovným prvkem  – hambalkem. Všechny tři prvky jsou vzájemně spojeny spojovacími prostředky, převážně svorníky.

Obě krajní krokve jsou uloženy v sedlech na vodorovné trámy – pozednice.

V tomto uložení musí být krokve pevně připojeny k dobře zakotveným pozednicím. Je to z důvodu statického působení celé vazby hambalkového krovu, která v místech svého uložení vyvozuje nejen svislá zatížení , ale také velmi vysoká zatížení vodorovná. Ta by mohla způsobit, v případě že zde konstrukce nebude dostatečně zakotvena, vodorovné posuny pozednic v řádech centimetrů.

Dřevostavby s obytným podkrovím, u kterých jsou podokapní stěny nižší než je výška podkrovních místností, nemohou mít krov hambalkové konstrukce, protože nejsou schopny bezpečně zachytit vzniklé vodorovné síly na pozednicích.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.