Jak pečovat o trávník?

Přichází jaro a s ním neodbytná otázka: jak pečovat o trávník, jak udržovat trávník tak, aby byl konečně hustý, zelený, krásný a bez plevele či mechu? Každého, kdo hledá snadné a bezpracné řešení, tento článek zklame. Za kvalitním trávníkem stojí především pravidelná péče a poctivá práce.

Sekání je základ

Základem péče o trávník je pravidelné sekání. Čím hustší a vyživovanější trávník, tím častější musí být použití sekačky na trávu. Vybírejte proto sekačky, které něco vydrží. Záleží také na typu sekačky. Nejběžněji jsou u nás k vidění benzinové a elektrické sekačky rotační, tedy ty, které mají rotující nůž, poháněný motorem.

Rotační sekačky jsou výkonné, ale k dokonalosti jim přece jen něco chybí – stébla trávy neřežou, ale doslova umlátí.

Vřetenové sekačky pro vyšší úroveň péče o trávník

Daleko šetrněji se k trávě chovají vřetenové sekačky. Ty naopak fungují na principu střihání, čímž trávu více šetří. Umožňují také velmi krátké sekání trávy, takže pokud je vaším cílem opravdu dokonalý anglický trávník (a už jste za tímto cílem něco urazili), pak je vřetenová sekačka to pravé.

Vertikutaci není radno podcenit

K boji za hezký a zdravý trávník přispívají také vertikutátory. Jsou to stroje (ne nepodobné klasické sekačce na trávu), které prořežou a provzdušní půdu, naruší kořeny trávy a zásadně komplikují život mechům a některým druhům plevele. Pokud tedy máte opravdovou snahu svůj trávník letos zlepšit, na vertikutátor nezapomínejte – použít byste ho měli alespoň jednou zjara a potom na podzim.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.