Čtyřkolky s homologací na silnici

Nejčastěji se Vám se slovem čtyřkolka spojí představa čtyřkolky zapadlé někde v bahně, blátu, lese, případně v jiném terénu. Ale realita je taková, že každý výrobce se neustále snaží vyvíjet lepší typy čtyřkolek. A nezáleží na typu na dané čtyřkolky. Typem může být i nějaký speciální prototyp. Mezi základní typy ale stoprocentně patří i čtyřkolky silniční.

Všude jsou dnes propagovány čtyřkolky co nejuniverzálnější. Většinou se v tomto kontextu setkáte s ATV čtyřkolkami. Jejich použití je velice všestranné, protože se dají použít téměř všude, na hladkou silnici i na těžší terén. Aby však mohla čtyřkolka vjet na silnici, tak musí mít na ni homologaci. Tzv. homologace na silniční provoz. Ani čtyřkolky silniční, určené svým zaměřením pro tohle použití, nejsou výjimkou. Bez homologace na pozemní komunikace se jízda na vozovce považuje za jednání proti dopravním předpisům, které mohou samozřejmě mít i postihy. U silniční čtyřkolky být prostě musí, protože taková čtyřkolka bez homologace je bezcenná. Jednoduše vysvětleno, co by dělal člověk se silniční čtyřkolkou na silnici, když by neměl homologaci? Jednak by se pohyboval mimo zákon a jednak by se mu v terénu se čtyřkolkou ani nelíbilo, ani nedařilo.

Pokud bychom měli srovnávat univerzální ATV čtyřkolky s čtyřkolkou silniční, vzešel by jednoduchý vítěz. Jízdní vlastnosti pro silnici jsou u obou typů strojů naprosto nesrovnatelné, to nám dá za pravdu snad každý, kdo kdy na čtyřkolce na silnici jel. Pokud bychom měli říci proč, nastínili bychom pouze výčet aspektů, které jsou pro kvalitní provoz na silnici důležité. Jsou to tedy aerodynamické tvary, motorové vybavení stroje a celková ovladatelnost související s vyvážením čtyřkolky.

Podobné byste to měli při podrobnějším porovnání motorky terénní a motorky určené jen na silniční komunikace. Takže ve zkratce řečeno, porovnávat enduro a nějakého choppera nebo supersport na silnici nemá smysl. Obdobně čtyřkolka ATV a čtyřkolka silniční.

Proto je dobré říci závěrem, že jsou sice ATV s homologací na silnici jízdně dobré, ale při letmém porovnání ATV a silniční čtyřkolky, bude jízda na silnici se silniční čtyřkolkou prostě a jednoduše řečeno kvalitnější. Takže jestli máte hodně peněz, kupte si ATV s homologací a ještě silniční čtyřkolku. Jestli jich máte méně, kupte jen ATV a pokud jste pouze silniční jezdci, silniční čtyřkolky odvedou svou práci velmi dobře.

Příspěvek byl publikován v rubrice Auto-moto se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.