Jak 1. sv. válka ovlivnila výstavbu železnic?

Specialista na železnice Michael Portillo provází dokumentárním seriálem o železnicích 1. sv. války, který ukazuje, jak tento konflikt ovlivnil a podnítil novou výstavbu železnic.

V rámci seriálu, který brzy poběží na kanálu Viasat History, se diváci dozvědí o konkrétních železničních tratích vzniklých v období války a účelu jejich vzniku. Nejprve se vypravíme do francouzských Met, odkud štáb v čele s Portillem začíná sledovat evropské tratě, jež byly postaveny kvůli válce.

Část seriálu je dále zaměřena na železnice Velké Británie, na kratičké tratě určené primárně k zásobování přední linie či na ženy zapojené do chodu železnic.

Historie vojensky strategických železnic sahá až do roku 1846, kdy se pruská armáda vlakem přesouvala do Krakova. Později se celé výbory důstojníků zabývaly transportem vojsk na bojiště či do zázemí.

Za první světové války se do správy vojsk dostaly železnice hlavně v Německu a Rakousku-Uhersku, ale i jinde. Na vlaky začalo být montováno válečné „příslušenství“, například pancéřování nebo zadýmovací zařízení.

Dokumentární seriál Michael Portillo a železnice první světové války bude na kanálu Viasat History možné sledovat každé úterý mezi 1. prosincem 2015 a 5. lednem 2016 vždy od 9. hodiny večerní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Zábava a volný čas se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.