Tipy na domácí sváření

Invertor je svářečka menších rozměrů, bývá využívána jak na stavbách a ve velkých výrobník halách, tak v malých domácích dílnách a na chatách a chalupách. Jednoduše řečeno, invertor je zdroj stejnosměrného svářecího proudu fungující na principu spínaného zdroje neboli měniče.

Tento spínaný zdroj využívá procesu, při kterém se při zvýšení přenášené frekvence vstupního napětí minimalizuje velikost a hmotnost jádra transformátoru a zároveň dochází k maximalizaci účinnosti celého zařízení. Obliba těchto zařízení neustále stoupá, je to způsobeno hlavně jejich rostoucí spolehlivostí a zároveň klesajícími cenami.
Pokud se rozhodnete pořídit invertor, rozhodně neprohloupíte, jelikož užívání tohoto zařízení s sebou přináší mnoho výhod. Největším kladem je malá hmotnost a velikost invertorů. Mají také docela vysokou účinnost, ale zároveň velkou úspornost během provozu. Dalším pozitivem je změna charakteristiky zdroje, která umožní používat různé techniky svařování – buď metodami MMA a TIG nebo metodami MIG/MAG. Tato změna charakteristiky zdroje také dovoluje sestavení multifunkčních svařovacích zařízení. Další výhodou, kterou invertor poskytuje je pohodlné svařování, které zajistí velmi rychlá odezva těchto zařízení.
Během výběru invertoru je třeba zaměřit se na několik faktorů. Prvním z nich je poskytovaný servis zákazníkům, pokud by došlo k poruše přístroje. Dále je třeba vybírat podle rozměrů, hmotnosti, doplňkových funkcí a ergonomie. Pokud budete invertor využívat na vaší chalupě, je lepší pořídit si velikostně menší a hmotnostně lehčí zařízení. Naopak pokud hodláte přístroj využívat v dílně, velikost a hmotnost není rozhodující, ale bude se vám hodit invertor s technikou svařování TIG. Důležitým faktorem je samozřejmě cena, levnější přístroje bývají zpravidla méně kvalitní. Pokud si potrpíte na designové věci, invertory jsou nabízeny v různých barevných provedeních.
l Nesmíte zařízení skladovat ve vlhkém a špinavém prostředí, mohly by se ucpat chladící otvory a následně by mohlo dojít ke zkratu přístroje. Pořiďte si také kvalitní prodlužovací kabely, aby nedocházelo k vypadávání invertoru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.