Čistírny odpadních vod fungují ekologicky

Z hlediska biologických principů, běžně fungujících v přírodě kolem nás, zapadají čistírny odpadních vod do všudypřítomných ekologických principů fungujících v přírodě kolem nás. Bakterie běžně působící v tocích a stojatých vodách zpracovávají biologické nečistoty, a tak přispívají k vyčištění vody.

Peřeje v potocích nebo provzdušňování v jezech a propustech na řekách, přirozeně stimuluje aerobní kal. V současné době se mnoho lidí zajímá o to, jak svůj život přizpůsobit přírodním principům a to ze dvou důvodů, které níže nastíníme.

Ekologie

Z ekologického hlediska čistírny odpadních vod neprodukují žádné odpadní látky a mechanické nečistoty. Ty se z čistírny odpadních vod nemohou nijak vyplavit, jsou dále ekologicky odbouratelné. Problém čistíren odpadních vod fungující na biologickém principu je neschopnost biologické kultury v podobě bakterií odbourávat chemické znečištění. Příčinou nejsou samotné čistírny odpadních vod fungující na biologickém principu ani samotné bakterie působící biologický rozpad biologických nečistot. Příčinou jsou syntetické látky, které se v přírodě nevyskytují, a proto se v přírodě odbourávají delší dobu a mohou působit i destruktivně k čistícímu procesu bakterií. Některé chemické látky bakteriím sice neublíží, ale nejsou nijak postiženy procesem čištění a odchází v odpadní vodě neodbourané. Toto je důvodem proč v domácnostech, kde se používají synteticky vyráběné prací prášky nebo saponáty, je nemožné využívat odpadní vodu na zalévání nebo konzumaci. Ke konzumaci by samozřejmě musela předcházet další čištění, filtrace a revitalizace. Co se ale týká zalévání hospodářských plodin, sami by jsme si zamořili půdu syntetickými látkami, jenž nejsou biologicky odbouratelné. Ideální tedy je nepoužívat v domácnosti syntetické prostředky a nesplachovat je do odpadní vody.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.