Farmář hledá…čtyřkolku

V poslední době jsou média plná různých farmářů, co pořád něco hledají, snaží se vypěstovat ředkvičku nebo uhlídat ovce či jiného farmářského mazlíčka . Je zajímavé, že ale ještě nikoho nenapadlo najít a použít něco, co farmáři opravdu pomůže při jakémkoliv druhu práce na farmě či na statku. Třeba tento článek někoho bude inspirovat, neboť my jsme opravdového a spolehlivého pomocníka našli. Jmenuje se Journeyman Gladiator 510 MLE a je to pracovní čtyřkolka se vším všudy!

Pryč je doba, kdy se čtyřkolky používaly hlavně na sport a v prodejích vedly sportovní stroje. Dnes je situace zcela opačná a pracovní stroje 4×4 s různými rámy, nástavci a příslušenstvím hrajou prim. Pryč je také doba, kdy si lidé nespojili, že čtyřkolka je opravdu velmi zdatný pomocník a na farmě odvede opravdu spoustu tvrdé dřiny.

My jsme si vzali na pomoc jednu z nejznámějších a nejprodávanějších čtyřkolek na českém trhu, která brázdí českou krajinu již pěknou řádku let. Dnes již legendární pětistovka Journeyman Gladiator 510 je silná, dobře ovladatelná čtyřkolka, která má ve výbavě vše, co stroj určený na práci má mít. V prvé řadě jednoduchý bezúdržbový spolehlivý variátor (automat) s dvěma převody vpřed (bežný převod „H“ a silný, redukovaný převod do pomala „L“ ) a zpátečku. Přítomna je samozřejmě i parkovací brzda. Velmi jednoduše pak elektronicky přepnete na pohon všech 4 kol, stejný způsobem je pak řešený systém úplného uzamčení předního diferenciálu. Díky tomu se Gladiator nezalekne žádné těžké práce ani složitých výjezdů. Gladiator 510 má minimum nezbytné elektroniky, je to pravý dělník na farmu, který nepotřebuje žádné složité zásahy při drobných kolizích či problémech. Spolehlivý japonský karburátor Mikuni zajistí starty i zimních měsících. Pevný trubkový rám Vám dá jistotu, že i při zatížení větším nákladem se nemusíte bát, že by Vám Gladiator nevydržel. V tomto firma Journeyman svému Gladiatoru natolik věří, že na rám dává dokonce doživotní záruku (platí pro prvního majitele)! Gladiator je samozřejmě dále v základní výbavě vybaven předním i zadním robustním nosičem, kam lze umístit box na nářádí, postřikovač, různé koše, držáky atd. Dostupná je také celá řada příslušenství, jako jsou sekačky, radlice, vyvážečky dřeva atd. Jako každá správná pracovní čtyřkolka je i Gladiator vybaven kvalitními terénními pneumatiky s výrazným šípovým vzorem, který zajišťuje bezproblémové výjezdy jak v terénu, tak i v blátě či ve sněhu. Ve své kategorii zcela neobvykle nabízí dokonce šestiplátnové pneu obuté do elegantních hliníkových ráfků, které nepodléhají korozi a navíc čtyřkolce opravdu sluší.

Gladiator je samozřejmě vybaven i homologovaným tažným zařízením, takže se nemusíte bát vyrazit ani na běžné cesty. A kdo plánuje se čtyřkolkou tahat i dřevo, je za k dispozici i silný naviják, kterým vytáhnete kládu i z těžko dostupných míst. Suma sumárum, Gladiator 510 je plně vybavená, z uživatelského pohledu velmi jednoduchá, odolná, silná pětistovka, na které si šikovný farmář může spoustu věcí doladit, upravit i opravit sám.

Gladiatora 510 jsme na jednu takovou farmu vzali a sami vyzkoušeli, jak obstojí v jednotlivých disciplínách, kdy bylo třeba zavézt slámu ke koním (resp. poníkům), zpevnit hráz přilehlého rybníka, nařezat a odvozit dřevo, pokácet staré stromy, upravit zeleň (a přitom neponičit čerstvě posekaný trávník) a nakonec sehnat i něco k večeři . Jak se dílo podařilo můžete shlédnout v následujících na následujcích fotografiích se stručnými popisky.

Gladiator & my little pony

Co myslíte, měli ti malí poníci ze čtyřkolky strach či respekt? Ale kdeže, kolka je velmi tichá, zvířata se neleknou. Už když jsem se s vozíkem plným slámy blížil k jejich krásnému obydlí, radostně řehtali a přiběhli mě náležitě přivítat. Ještě jsem ani nestačil slámu sundat a už jí rvali přímo z vozíku. Zvědavě okukovali ze všech stran, v čem jsem jim jejich oběd přivezl. Slámu jsem sundal, naopak na vozík nandal to co zbylo z předešlého dne  a vyrazil za dalším úkolem.

Gladiator a hromada kamení

Nepochybně velmi časté využití čtyřkolky, s nímž má zkušenosti asi každý majitel pracovního stroje. To, co dokážou čtyřkolky odvézt, je někdy až neuvěřitelné, my vzhledem k nutné dobré ovladatelnosti na zahradě používali menší vozík, i přesto se však do něj pár metráků kamení vešlo. Převoz jen pár metrů, nicméně obrovská pomoc, s kolečkem by se farmář trápil celý den, zde bylo za hodinku hotovo. Rozebraná stará skalka a nově zpevněný břeh. Aby se neponičil trávník, určitě mějte při podobné činnosti zaplé 4×4.

Gladiator a haldy dřeva

Možná jeden z hlavních důvodů, proč si lidé čtyřkolku k domům, statkům, farmám pořizují. Dřevo, dřevo dřevo. Pořezat, svozit, převézt, přeložit, složit…dále asi netřeba komentova, každý ví o co jde.

Gladiator a úprava zeleně

V tomto případě se jednalo hlavně o převoz zahradnického náčiní (křovinořez, elek. kosa, řetězová pila, nůžky, kanystr…) na různá místa zahrady. Bylo třeba pořezat náletové dřeviny, pokosit plevel, a vše pak odvozit na kompost. Vzhledem k velikosti zahrady se čtyřkolka opět ukázala jako skvělý pomocník a šetřič času. Vše se zvládlo velmi rychle a obavy, abychom šípovými pneumatikami neponičili téměř golfový green, byly také zbytečné. Pokud jedete na redukovaný pracovní převod „L“, se zařazeným 4×4, trávník o Vaší návštěvě ani neví…

Gladiator rybář, lovec…

Po pár hodinách práce bylo také třeba myslet na něco k snědku. Přilehlý rybník a v něm šplouchajcí se kapříci, přímo vybízeli ke klidnému zakončení pracovního dne. Nač sedět na nepohodlné rybářské stoličce, když si můžete s Gladiatorem dojet až na molo, připevnit za rámy vezírky, čeřeny, podběráky, nahodit prut a pohodlně se opřít a dát si nohy nahoru a jen čekat až Vám zabere… ?

Gladiator 510 MLE jako farmářský pomocník obstál na jedničku. Farmář už nemusí tedy dále nic hledat, našel spolehlivý, kvalitní, zároveň však na údržbu nenáročný a jednoduchý stroj s rozumnou spotřebou, který zastane spoustu práce ve všech ročních obdobích. Dovozce Journeyman Europe s.r.o. poskytuje na tento stroj (ostatně tak jako na všechny další Gladiatory) 3-letou záruku, celorepublikové servisní zázemí a dostupné levné díly i příslušenství.

A to nejlepší úplně nakonec – Gladiatora 510 MLE můžete mít již za fantastickou cenu 119.800,- vč. DPH. Žádná jiná pětistovka Vám nenabídne tolik muziky za tak nízkou cenu.

Další informace o modelu Gladiator 510 MLE a dalších strojích Journeyman naleznete na www.journeyman.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Auto-moto se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.