Čtyřkolky a jejich historie

Určitě jsi možná vzpomenete na Vaše první krůčky jako malého dítěte, když jste jezdili doma na tříkolce po dvoře. Velmi Vás to bavilo a byla to vaše nejoblíbenější hračka.

Motorizovat tříkolku právě napadlo konstruktéry z Hondy začátkem 70tých let. Honda přisla s terénní tříkolkou o obsahu 70 ccm. Při prvních testech se motor ale ukázal jako slabý a byl nahrazen silnějším s obsahem 89ccm, který disponoval 7 koňmi.
Tříkolka stala víkendovou zábavou v USA a to i díky své ceně 595 dolarů. Honda se pak dále věnovala tříkolkám okolo asi deseti let, ale i ostatní firmy vyráběli tříkolky a postupně je vylepšovali a montovali silnější a výkonnější motory. To ale byl jejich konec, neboť se tříkolky stali nezvadatelnými, vratkými a dost nebezpečnými a na japonské továrny začali přicházet žaloby.

První čtyřkolka na světe

První prototyp čtyřkolky přišel až s firmou Suzuki, která testovala přidanné kolo v jednoduché koncepci bez tlumičů s náhonem pouze jenom zadních kol.

Současná verze čtyřkolky

Honda v polovině 80 let přichází s podobou současné verze čtyřkolky s náhonem 4 kol a dělí čtyřkolky na dvě skupiny – sportovni – QUAD a pracovně užitkové – ATV.

 

Pracovní čtyřkolky – ATV

Pracovní čtyřkolky ATV mají vyšší stavbu, jsou robustnější a vpředu a vzadu mají nosiče zavazadel. Dá se k ním připojit tažné zařízení, radlice, pluhy, sekačky, sněžné frézy a jiné zařízení. Na převod mají většinou variátor, náhon na dvě 2×4, nebo na všechny kola 4×4 poháněné kardanem. 4×4 může být volitelný náhon buď přední, zadní nebo obou náprav a to elektronicky, nebo manuálně.

Příkladem velmi výkonný pracovní čtyřkolky je Gladiator X8 V-twin EFI.  Jeho výkonný 800 ccm motor s válci do „V“ je velikým úspěchem známé čínské továrny CFMOTO, která  je v Čechách zastoupena firmou Journeyman CZ s.r.o.

 

Sportovní čtyřkolky – QUAD

Pro lepší jizdní vlastnosti mají mají náhon pouze zadních kol a to řetězem kvůli váze, nízko položené těžiště a široké nápravy pro lepší stabilitu.

O čtyřkolkách ATV nebo QUAD se více dočtete na webu www.journeyman.cz firmy Journeyman CZ s.r.o. .

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Auto-moto se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.