Začal oficiálně fungovat nový portál pro crowdfunding, Penězdroj.cz

V úterý 27. října se v prostorách Café Papírna v Plzni uskutečnila launch party, kterým byl oficiálně spuštěn první český kombinovaný crowdfundingový portál.

Penězdroj.cz tak již více než týden funguje v ostrém provozu. Příprava portálu ale plzeňskému týmu Fundhall trvala řádově měsíce. A výsledek stojí za to.

Akce otevřená pro veřejnost byla moderována DJ Poetou z rádia Spin, o catering se postaral lokální podnik Hungry. Zúčastnilo se jí více než 100 lidí, kteří v dobrovolné sbírce vybrali přes 14 tisíc korun na nákup elektrického invalidního vozíku pro paní Janu z Klatov, ochrnutou po neúspěšné operaci sluchového nervu. Mimochodem, jde o jeden z prvních projektů, jež je na Penězdroji možné podpořit.

Výše uvedený projekt je příkladem tzv. donation projektu, jednotliví uživatelé tedy za svůj příspěvek kromě dobrého pocitu nic nedostávají. Dalším typem je reward projekt, který přispívajícím přinese podle darované částky jistou předem stanovenou odměnu. No a proč je Penězdroj označován jako portál kombinovaný? Protože je tu ještě třetí typ – equity projekt, v němž se jednotliví přispěvatelé stávají investory.

Tímto způsobem si za půl milionu korun můžete pořídit desetiprocentní podíl přímo v Penězdroji (byť je již k dispozici jen omezený počet podílových listů po 2 500 korunách). S tím má Fundhall do budoucna smělé plány – pod názvem své společnosti jej chce v roce 2017 uvést i na jiné evropské trhy, zejména do ostatních zemí regionu střední Evropy. A časem možná dojde i na systém peer-to-peer půjček.

Příspěvek byl publikován v rubrice Podnikání se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.