Trocha terminologie nikoho nezabije

Tak jako každý obor, má i stavebnictví svoji speciální terminologii, kterou stavaři ovládají bravurně, ale laikům nemusí být leckteré pojmy úplně srozumitelné. Za normální situace tato neznalost nijak nevadí, ale pokud člověk uvažuje o tom, že si pořídí luxusní byt v Praze, měl by mít při svém rozhodování maximum informací, tzn., že by se měl zajímat i o to, jakou technologií a za použití jakých materiálů je novostavba postavena. A v tomto případě už je dobré se ve stavbařské hantýrce orientovat a umět si představit, co to je např. železobetonový monolitický skelet, provětrávaná fasáda, dilatační spára, rektifikovaná dlažba, případně finální opravná stěrka.

S výše uvedenými výrazy se můžete setkat např. na webu Rezidence Vltava, která vyrůstá na nábřeží v Karlíně. Co si ale pod těmito termíny, které se v souvislosti s nadstandardními byty s výhledem na řeku objevují, představit?

Železobetonový monolitický sloupový skelet je vlastně „kostra“ stavby, jejíž hlavní výhodou je vysoká pevnost, tuhost, odolnost a prostorová variabilita.
Provětrávaná fasáda − její princip spočívá v tom, že mezi obvodovou zdí a vnějším obkladem, případně vloženou tepelnou izolací zůstává vzduchová mezera, která umožňuje neustálé odvětrávání stěn.
Dilatační spára je uměle vytvořená spára dělící konstrukci na díly, které se mohou samostatně smršťovat nebo sedat, čímž se předchází nepříznivým poruchám, které mohou vzniknout z objemových změn.
Rektifikovaná dlažba − jedná se o dlaždice, jejichž hrany byly po vypálení dodatečně zabroušeny tak, aby bylo eliminováno přirozené kolísání rozměrů keramiky a sníženy rozměrové tolerance jednotlivých kusů na minimum.
Finální opravná stěrka je sanační malta na bázi cementu, jemného plniva a modifikujících přísad s výbornou přilnavostí k betonovému podkladu, trvale odolná vodě, povětrnostním vlivům a mrazu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.