Creatine Ring Player – Noste přehrávač místo prstenu.

Produkt Creatine Ring Player se měl stát hitem první dekády 21. století. Jedná se o hudební přehrávač, který budete moct nosit na prstu. Tedy původně to měla být jen hračka pro geeky, která ukáže sílu bezdrátové technologie.

Cretine ting playerOvšem s tím jak technologie během několika let pokročily, rozhodla se společnost Creatine zkusit tento produkt vydat. S tím, že bude pracovat s technologiemi, které zatím nejsou dostupné, anebo příliš drahé. No a světe div se první prototyp spatřil světlo světa koncem roku 2010. Ovšem vydržel jen krátkou doba, protože baterie neměla dostatečnou kapacitu na bezdrátový přenos.

Problém dělal i přenos dat. Ten sice byl dostatečný, ale kapacita vyrovnávací paměti nebyla dostatečná a měla problém s malým diskem. Přiznám se, že přesně nevím v čem byl problém. Takhle technicky zdatný nejsem.

V roce 2011 však firma implementovala do prstenu Bluetooth v4.0, respektive jeho vylepšenou variantu WiBree. Nové protokoly, menší spotřeba energie. Pokrok u smartphone zase umožnil konečně nasadit mikroCPU s plně funkční mikroarchitekturou.

Ke konci roku 2012 byl Creatine Ring Player představen investorům pod jménem CRP 1. Green varianta má kapacitu 2GB. Paměť 32MB a vydrží přehrávat skladby 8 – 12 hodin, čehož bylo dosaženo díky ekologickému zdroji, který získává část energie prostě tím, že ho máte na prstu. V budoucnu se bude moct prý i dobíjet. Ovšem, aby to fungovalo musí být dost napevno, tak aby byl přitisknutý přímo na vaši tepnu, což je značně nepříjemné. Mě vydrží hrát zhruba 6 – 8 hodin. Podle software co k němu máte spuštěný.

Sluchátka jsou samozřejmě bezdrátová a vysoce kvalitní. Dosah je ovšem jen zhruba jeden metr, což je způsobeno šetřením energie přes bluetooth. Pokud chcete poslouchat dva, musíte tak mít prsten v dosahu sluchátek. Což někdy působí až trochu komicky.

Tvůrci při snaze o co nejfuturističtější dojem to možná i trochu přehnali. Když jsou například sluchátka v dosahu prstenu začnou jejich ledky svítit. Což je dejme tomu v noci nepříjemné. Představte si, že vám svítí prsten a ještě i pecky v uších. Podsvícení prstenu se dá vypnout, sluchátka ale ne. Dále hlasitost se ovládá na prstenu. Pokud je jedna z pecek mimo dosah, když měníte hlasitost, tak má jinou a trvá nějakou chvíli než se sladí automaticky.

Na prstenu je malý interaktivní displej, který umožňuje k písničkám přiřadit i obrázky alb. Vzhledem k velikosti, ale nejsou moc dobře vidět. Místo toho by se hodilo více grafických efektů, které reagují na zvuk. Současná verze umí jen tři, ty jsou povedené, ale potenciál je větší, tak se snad dočkáme dalších.

Nabíjení jak pecek tak prstenu je bezdrátové. Slouží k tomu speciální prosklená krabička. Doba nabíjení je dlouhá. Mě se nabíjeli až 8 hodin. Vzhledem k tomu, že se jedná o první generaci, tak se to dá odpustit.

Co mě ohromilo je software a různé vychytávky. Například je zde adrenalin mode. Prsten sleduje váš pulz. Když se zrychlí hudba zesílí. Má to podivný efekt. K prstenu jsou i před připravené sety. Jedná se o sadu zhruba 20 skladeb či melodií, kde jsou označené místa. Můžete si zvolit přednastavený program a ten pak reaguje na váš pulz a postupně je pouští. Spíše se jakoby prolínají. Dají se nastavit i vlastní a naprogramovat okolnosti. Na férovku – když běžíte a vaše srdce dostává stále větší záhul a najednou se sportovní hudbou začne prolínat Eye of Tiger a pořádně zesilovat, netušíte co to s vám dokáže udělat.

Software v prstenu umí vysílat přes bluetooth samozřejmě i signály. Pokud máte někde přijímač, tak můžete zadávat povely. K dispozici je i poměrně jednoduché API pro programátory.

Ačkoliv umí prsten pracovat s hlasem, tak nemá zabudovaný diktafón, což mě zarazilo. Na druhou stanu kapacita disku je jen 2GB.

Ještě jsem si vzpomněl pro přenos dat je nezbytný bluetooth. Jinak prsten nekomunikuje.

No a teď se dostáváme k ceně. Já jsem jej dostal CTR za 990 EUR. Jedná se o limitovanou edici se zeleným podsvícením. V Německu by se v půli roku 2013 měl prodávat za zhruba 700 EUR. U nás o žádném oficiálním distributorovi nevím.

Příspěvek byl publikován v rubrice zero cukru. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.