Řecko a půvabný ostrov Zakynthos

Řecký ostrov Zakynthos patří mezi takzvané jónské ostrovy a jedná se o jeden z nejúrodnějších řeckých ostrovů. Ostrov Zakynthos najdete při západním pobřeží řecké pevniny.

Krátké dějiny ostrova Zakynthos

Původními obyvateli ostrova byli Achájové. Potom se zde vystřídala celá řada vládců včetně Athéňanů, Sparťanů, Makedonců, Římanů a Byzantinců.Od roku 1864 se Zakynthos stal součásti Řecka.

Krátký popis ostrova

Zakynthos je zelený ostrov, kde jsou velmi úrodné nížiny. Daří se zde především citrusům a olivovníkům. Celková rozloha ostrova je 410 kilometrů čtverečních, délka pobřeží je pak 123 kilometrů. Hlavním městem ostrova je stejnojmenné město Zakynthos.

Prohlídka ostrova

Ostrov Zakynthos není velký, takže ho lze procestovat za jeden den. Zdejší silnice jsou ve velmi dobrém stavu, takže se zdejších cestách nemusíte bát žádných těžkostí nebo problémů. Z městečka Zakynthos jezdí rovněž pravidelné autobusové linky do větších letovisek ostrova jako jsou Laganás, Tsilivi a Alykés.

Velmi krásné pláže najdete v letovisku Laganás. V okolí obce Laganás je totiž 14 kilometrů dlouhý pobřežní pás jemného písku. Z letoviska Laganás jsou také pořádané zajímavé plavby člunem s proskleným dnem, které vám umožní nahlédnout do zdejšího bohatého podmořského světa. Místní raritou je želva Kareta pravá, což je v současné době velmi ohrožený vzácný druh želvy. Jedná se o poměrně velkou želvu, která může vážit až 180 kilogramů.

Tipy na výlety

Při návštěvě ostrova Zakynthos určitě nevynechejte stejnojmenné městečko Zakynthos. I když bylo město v roce 1953 zničeno rozsáhlým zemětřesením, jeho obnova se velice zdařila. Při prohlídce města nezapomeňte navštívit místní přístav a zajímavé Byzantské muzeum. Byzantské muzeum má ve svých sbírkách cennou kolekci ikon a fresek z již zaniklých kostelů a klášterů na ostrově Zakynthos. Za pozornost stojí také návštěva Solónova muzea, které opatruje hrob básníka Dionýsia Solona (1798-1857), který napsal text řecké hymny a spoustu dalších děl, které Řecko proslavili. Z církevních památek zmiňme ještě kostel Agios Dionýsos, který byl vybudován v roce 1925 a bez vážného poškození přečkal zemětřesení.

V nejsevernějším výběžku ostrova se vyplatí navštívit překrásné a romantické Modré jeskyně. Nejkrásnější z nich se nachází přímo pod majákem na mysu Skinári. Tato jeskyně se stala známou díky křišťálově průzračné modré vodě. K Modrým jeskyním se lze dopravit lodí z letoviska Agios Nikólaos.

Pro milovníky windsurfingu doporučujeme navštívit letoviska Tsilivi a Alykés, která se nacházejí na severním pobřeží ostrova.

Zdroj: Řecko průvodce

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.