ZLATO.cz: O stabilitě

„Je dobře, že lidé nechápou náš bankovní a peněžní systém, protože kdyby tomu tak bylo, jsem přesvědčen, že by do rána vypukla revoluce”. Prototyp všech podnikatelů Henry Ford v roce 1922.

„Všechny papírové peníze se nakonec vrátí ke své vnitřní hodnotě: nula.” Slavný filozof Francois M. Voltaire v roce 1729.

A mohli bychom pokračovat, slavných citátů s podobnou tématikou jsou k nalezení celá kvanta. Co že to mají tato tvrzení společného? Očividně, na první pohled se obě týkají ekonomiky a peněz. Na ten druhý, důkladnější, však komentují krutou pravdu současných (byť několik století starých) ekonomických systémů takřka všech států světa.  Tou je skutečnost, že současná platidla zkrátka nemají žádnou hodnotu. Mince, bankovky, to všechno se v případě velké krize stává jen papírem a či kouskem kovu. A samozřejmě, peníze schované na účtech bank, proměnné v soustavu elektronických hodnot, jsou na tom naprosto stejně.

I to je jeden z důvodů, proč odborníci na investice a finance doporučují, aby měl člověk část svého majetku uloženou v aktivu, jehož hodnota je pevně definovaná a ideálně co nejvíce stabilní. Netřeba dlouho přemýšlet, v rámci finančních trhů je staré dobré zlato stabilní naprosto stejně jako jeden z chemických prvků tabulky – prakticky nerozpustný (kromě lučavky královské), odolný, pružný, vynikající materiál.

Také proto zažívají investice do zlata v posledních letech nebývalý boom. Prodejců zlatých investičních cihel i slitků v České republice tak logicky roste. Zájemci tak mají před sebou celý katalog možností, u jakého obchodníka (s jakou pověstí – na to je třeba dát si samozřejmě veliký pozor) chtějí za jakou cenu investovat. A sladký bonus na závěr – v tuzemsku je nákup investičního zlata osvobozen o placení daně z přidané hodnoty. I to je jistě jeden z důvodů popularity investice do zlata.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Finanční služby se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.