Cykloturistika bez hranic

Při svých výletech na kole často potkávám jiné cyklisty a na můj pozdrav mi nezřídka odpovídají jiným jazykem. To je jasný důkaz, že cykloturistika opravdu nezná hranic. Mnozí z nás si ještě pamatujeme důmyslné silniční hraniční přechody a důkladnou kontrolu pasů a na západě naší země dokonce oplocené a hlídané úseky hranice. Dnes nic takového není a my můžeme obdivovat krásy země i na v minulosti zapovězených územích. Tomu říkám cykloturistika bez hranic.

Velkou výhodou pro milovníky přírody je to, že bývalé hraniční pásma byly řídce osídlené, pokud vůbec, nebyl tam žádný průmysl a tedy po zrušení ostnatých plotů se objevila krásná a často neporušená příroda a v ní vybudované šotolinové nebo asfaltové cesty, využívané pro přesun vojáků. Ideální místo pro cykloturistiku!

Mnoho takových okrajových míst České a Slovenské republiky jsem projel na kole. Pěkná příroda a dobré silnice jsou základem, bonusem je možnost kdykoliv přejet do sousední země a používat pro výlety jejich cesty. Najednou se nám tak zvětší počet tras, které si můžeme naplánovat a uskutečnit. Na státní hranice nemusíme brát ohled. Často hranici tvoří potok nebo řeka, takže je dobré využívat mosty a samozřejmě dodržovat zákony, které káží neprojíždět hranici kdekoliv, ale na hraničních přechodech, byť i turistických, což v praxi znamená pouze tabulku na trase, občas je při nich malá budka.

Směnárnu hledat netřeba

Nedávno jsem projížděl v severních Čechách do Německa. Místních jsem se ptal, v jakém stavu je ta cesta přes les a kde si budu moci za hranicí nakoupit zásoby. Ubezpečili mě, že cesta je dobrá, že hranici si při tom sjezdu ani nevšimnu, ale že si musím nejprve směnit peníze, abych v prvních obchodech měl čím platit. Ale že ať jsi nesměním hodně, protože mi zůstanou. Ujistil jsem je, že já si zaměňovat peníz nemusím, že jsem ze Slovenska a tam platíme stejnými eury, jako v Zittau v Německu.

Pokud cestujete na dovolenou v Čechách, na pohraničí na jihu, západě a části severu, používáte eura. V peněžence se vám tak mísí pouze české koruny a eura. Na severu při Polských hranicích zloté. Podobně to mají Češi při pobytu v pohraničí na Slovensku. Na severu jim přibudou zloté, na jihu forinty.

Hotovost je nutná pouze při nákupech v malých vesničkách nebo při placení za jídlo v jednodušších restauracích, všude jinde je výhodnější platit platební kartou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sport se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.