Co najdete v živnostenském a obchodním rejstříku

Veřejné rejstříky se využívají k registraci podnikatelských subjektů. Zatímco v živnostenském rejstříku najdete osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které podnikají na základě živnostenského zákona, tak v obchodním rejstříku najdete obchodní společnosti a další právnické osoby. Fyzické osoby se sem obvykle zapisují až na vlastní žádost.

Informace o obchodním a živnostenském rejstříku včetně faktů, které musíte splnit pro zápis, najdete na webových stránkách www.ready-made-sro-společnosti.cz. Pro zápis do živnostenského rejstříku nejprve musíte navštívit živnostenský úřad a tam se zaregistrovat. Sám úřad následně provede zápis a vy místo dříve vyhotovovaného živnostenského listu obdržíte jen výpis z rejstříku, kterým v případě potřeby doložíte své oprávnění.

V případě obchodního rejstříku je nejprve potřeba vyřídit živnost a až poté podat návrh na zápis do OR. Na tuto žádost o zápis vám běží lhůta 90 dní, kterou je potřeba splnit, jinak budete muset na živnostenský úřad zajít opakovaně a znovu řešit vše od začátku. Podrobnější informace na vás čekají v článku Živnostenský a obchodní rejstřík, publikovaném na zmíněných webových stránkách

Příspěvek byl publikován v rubrice Podnikání se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.