Penalizace konkurence ve vyhledávačích

Víte co znamená zkratka SEO? Je to Search Engine Optimization, soubor technik a postupů, které vytváří dojem, že stránka si zaslouží přední pozice ve vyhledávačích. Je to jako, když by jste si koupily padělky luxusního zboží, které je takřka k nerozeznání od těch pravých a na všechny strany rozdávali pozlacené vizitky.

Spoustu let tyto techniky fungovaly velice dobře. Firmy, které si je neplatily se musely spolehnout na placenou reklamu ve vyhledávačích. Ovšem vyhledávače moc dlouho přetvářku netrpěly. Nejdříve začaly penalizovat ty nejvíce viditelné z nich, protože je bylo možné snadno identifikovat. Naopak poskytovatelé SEO produktů se začali více maskovat. Vyhledávače tak musely jejich triky lépe umět odhalovat. Začala nekonečná válka, která trvá do dnes. Obě strany se snaží být o krok napřed před tou druhou.

Ovšem každá válka má i své civilní oběti, které za nic nemohou. A tato není výjimkou. Už mnoho firemních prezentaci, magazínů či eshopů nechápavě sledovalo, jak se jejich návštěvnost z vyhledávačů propadá do nicoty, protože velké vyhledávače měli prostě jen podezření. Jejich jedinou nadějí pak bylo požádat společnosti, které se zabývají SEO, aby jim stránky upravily. Vlastně čím více se bojovalo, tím více nevinných bylo to celého procesu zatahováno.

Ovšem na pozadí tohoto nekonečného konfliktu se našli i tací, kteří prostě naopak nabízeli, podle pravidel této války, ničení a destrukci. Uměli přivolat penalizaci na stránky. Dokázali zničit funkční internetovou prezentaci, pověst společnosti, prostě tím, že jí vymazali z výsledků vyhledávačů.

Ačkoliv tato aktivita je detekována už mnoho let, na venek se projevila pouze neškodnými žerty, které jsou označovány jako Google bomby. Sem tam se nějaký politik dohledal na zajímavá slovní spojení, ale to bylo tak vše. Jenomže existovaly i firmy, které se dohledaly na slovní spojení spojené s podvody, anebo různými exekucemi či soudním vymáháním.

Tohle vše by se ještě dalo posoudit jako jednání několika lidí, kteří prostě jen věděli jak na to. Jenomže už dlouhé ruky existují více méně tajné společnosti, které inkasují velké peníze za ničení konkurence. Pokud se vás ve vyhledávačích někdo pokusí zničit, tak ho to vyjde na hodně peněz, ale do pár měsíců se mu to ve většině případů povede.

Všechno toto mohlo být utajené, kdyby se o tom nezačalo mluvit se změnami v největším vyhledávači Google. Tehdy se objevilo slovní spojení negativní SEO. Dlouho utajovaná kombinace slov, která stojí zhruba desetkrát tolik, co by vás vyšlo přeskočení konkurence. Přesně tolik stojí škodolibost, odplata či hněv.

Pokud by jste chtěli zjistit více o této službě, která vznikla na pozadí konfliktu mezi vyhledávači a touhou lidí být na předních místech, budete muset zajít na místa, kde se zdržují lidé, co by vám mohli dát tip. Veřejně se totiž něco takového neprodává. Zlo totiž číhá v temných koutech a to platí i o internetu.

Search engine optimization

Příspěvek byl publikován v rubrice zero cukru se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.