Bezpečnostní prvky garážových vrat

Otázkou, kterou se musíme často zabývat je standardní zabezpečení garážových vrat. Přiblížíme si standardní bezpečnostní prvky sekčních vrat pro privátní objekty, zejména základní informace pro sekční vrata tj. Konstrukční řešení panelů sekčních vrat a zabezpečení, která zabraňují skřípnutí osob či objektů umístěných pod vraty.

Na každém panelu sekčních vrat je umístěn tzv. „zámek panelu“. Zámky jsou vytvořené tak, aby vrchní část panelu (na které je umístěn zámek) těsně doléhala na spodní část následujícího panelu, ve kterém je umístěna drážka vytvarovaná přesně pro tento zámek. Provedení zámku na jednotlivých panelech je dle evropské normy. Tyto zámky zabraňují jakémukoliv předmětu dostat se do škvíry mezi jednotlivými panely a zabránit případným přiskřípnutím prstů při neopatrné manipulaci.

Dalším prvkem je samotná pojistka přítomnosti překážky – Tato pojistka je tzv. proudový snímač, který snímá hodnotu proudu potřebnou pro chod pohonu. Jakmile by byl pohon nucen použít větší síly (pro pohyb směrem dolů) než je obvyklé,  zvýší se hodnota proudu. Když nastane tato situace, snímač zaeviduje větší odběr (snímač má menší rezervu pro případné nerovnosti v dráze pohybu jako je např. zanesení nečistotami), zastaví pohyb a vrata se vrátí do polohy otevřeno.

Samozřejmě je možné využít fotočlánků (cena je cca. 1.169,-Kč bez DPH za pár obsahující přijímač a vysílač paprsku) vysílajících paprsek. Jakmile je paprsek přerušen, garážová vrata ukončí pohyb a vrátí se zpět do polohy otevřeno.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.