Dřevěné materiály pro stavbu terasy

Stavba dřevěné terasy se rozhodně neobejde bez nejdůležitější suroviny a to dřeva. Výběr dřeva pro stavbu dřevěné terasy byste neměli nikdy podcenit, dobrý výběr dřeva totiž prodlouží životnost terasy o mnoho let a terasa také mnohem později bude podléhat okolním vlivům, jako je zima, déšť, přímé slunce, změny vlhkosti a podobně.

Výběr dřeva

Nejprve je důležité se rozhodnout, zda budete stavět terasu z jehličnatého, nebo exotického dřeva. Jehličnaté je levnější, ale zdaleka nedosahuje takových kvalit, jako dřevo exotické. Jeho zástupcem je například sibiřský modřín. Ten je oblíbený zejména pro svou jedinečnou vlastnost a to, že bez nátěru jeho barva šedne a zabarví se do stříbrná. Sibiřský modřín není nutné ošetřovat a využít tak této jedinečné vlastnosti. Díky obsahu pryskyřice je navíc dřevo přirozeně chráněno proti okolním vlivům.

Exotická dřeva oproti jehličnatým vynikají vysokými obsahy ochranných pryskyřic a jejich životnost je daleko delší a dřevo je stabilnější. Typickým představitelem je Bangkirai, což je jeden z obchodních názvů pro dřevo rodu Shorea. Dřevo je bohaté na pryskyřice, které se dokonce po pokládce mohou ze dřeva vyplavit. Jedná se o nadbytečné pryskyřice, protože dřevo Bangkirai jich má opravdu velké množství. Dřevo není nutné ošetřovat. V takovém stavu pak dostane šedo-stříbrnou patinu, což bývá občas žádaný jev, kvůli němuž se dřevo nechává v přirozeném stavu bez ošetření.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.