Kiteboarding – Jízda silou větru? Jak velký kite?

Viděli jste už u vody či na sněhové pláni „týpky“, kteří se nechají vláčet drakem, jezdí sedmdesátkou a skákají vysoko do profoukané oblohy?

Jestli ani, viděli jste sport kiteboarding nebo zimní variantu snowkiting.  Kitesurfing či kiteboarding je vodní sport, kterému se podle odhadu ISAF a IKA věnuje na 1,5 milionu osob. Snowkiting je jeho zimní varianta populární v zemích s velkými sněhovými pláněmi.

Jízda za pomoci řiditelného tažného draka je extrémním sportem pocházejícím z Francie, ale díky vhodným zimním podmínkám jeho obliba roste i v Čechách!

Zájemci mají často potíž s výběrem prvního kitu, nejde jen o jeho typ, ale i velikost. Nákup je pro začátečníka loterií. Takže čeho se chytit?

Druh kitu: podle účelu, tzn. komorový kite na sníh, zem / nafukovací na vodu

Velikost kitu: dle toho, jak u Vás fouká. Tzn. fouká-li na vodě 10 m/s, stačí 85kg muži kite velikosti 10m, fouká-li 20m/s, vystačí si s 5m/s, ale to opravdu v Čechách nefouká 🙂 Takže v mých podmínkách „zoufale“ fouká nejčastěji 5m/s a na to potřebuji kite cca 16m/s a velké prkno – kiteboard cca 140/45cm . Na sníh postačí o trochu menší, jednal jsou komorové draky výkonnější a nepotřebuji sílu k vytažení z vody. A taky fouká v zimě víc. Tzn. 85kg muž, v zimě kdy fouká 5m/s si pojezdí s 12-14m, ale udrží bezproblému i 16 – 22 🙂

Vše, co potřebujete vědět o kite sportu najdete na www.kitespace.cz

Co potřebujete:

  • Kite – tažný drak, trapéz, něco na čem pojedete (lyže, snb) a ochranné prvky (přilbu, případně další prvky) – pořídíte v E shopu nebo v kite bazaru, možností už je celá řada
  • Kurz nebo pomocníka do začátku (s prvními krůčky se můžete seznámit na našem webu, prohlídnout si postupy, návody, varování, ale i triky mistrů a videa těch nejlepších jezdců světa)

Vítr, sníh a pokud možno dobré počasí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sport se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.