Přívěsky na krk

Přívěsky, náhrdelníky a ozdoby na krk vůbec tvoří poměrně zajímavou součást lidské výzdoby, která prošla za tisíce let své existence poměrně zajímavým vývojem. V tomto článku se pokusíme zmapovat hlavní etapy vývoje trendů přívěsků na krk, kategorizovat jejich hlavní typy a podívat se na aktuální trendy v tomto segmentu šperků.

Historie

Zrození fenoménu přívěsků se datuje do starší doby kamenné, tedy do doby před zhruba 40 000 lety. Nejstarší šperky tohoto typu jsou vyrobeny z přírodních materiálů – před vynálezem kovu se užívaly především části ze zabitých zvířat, tj. navzájem spojené kosti pomocí šlach, zuby a barevné kůže, dále ptačí nožičky, korály, zahnuté kousky ze dřeva, barevná semena, a podobné komponenty.

Rozvoj technologií výroby oděvů a opracování kovů znamenal další vývoj i ve špercích. Použití provázků z bavlny a strun z kovů umožnilo vytvářet menší, trvanlivější a subtilnější ozdoby na krk. V době bronzové začali objevovat možnosti opracování kovů – jak ho tavit a ohýbat, poznali bronz, měď, stříbro, zlato, elektron, platinu a další kovy, které se začaly používat na vytváření přívěsků na krk pro muže i ženy. Začaly se používat techniky opracovávání drahých kamenů, tj. drahokamů a polodrahokamů, se začaly do ozdob na krku osazovat.

V současnosti se používá řada kovů, módní jsou zejména kovy odolné proti vysokým teplotám a chemicky neutrální, jako třeba chirurgická ocel nebo titan; používá se také pozlacování elektrolýzou. Dalším z trendů je miniaturizace – laserové technologie umožňují vytvořit velmi detailní opracování, které dříve nebylo možné.

Kde najít přívěsky na internetu?

Největším obchodem s touto specializací je u nás www.priveskynakrk.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Šperky se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.