Předvánoční úvěrové podvody

Na podzim vždy vzroste poptávka po úvěrech, půjčkách a podobných finančních produktech. Ačkoliv by se lidé neměli záměrně zadlužovat kvůli věcem, které nepotřebují, velké finanční instituce prostě vědí jak na to svou reklamou nás dokáží snadno zviklat. Vždyť jsou přeci Vánoce, tak si musíme něco koupit.

Ne nemusíme. Vánoce si totiž můžeme udělat klidně začátkem jara, pokud nám zrovna teď nevyšly vánoční prémie, anebo se musíme připravit na změnu zaměstnání. Ale to je spíše na jiný článek.

Na co si rozhodně musíme dát pozor jsou naše peníze, které zatím máme. Některé podivné finanční produkty vyžadují nepochopitelné zálohy za vyřízení žádosti. Peníze za to že nám půjčí? Už to by nás samo o sobě mělo upozornit na to, že není něco v pořádku. Zdůvodnění je často až komické. V důsledku však vždy vyzní jako pojistka, anebo urychlení naší žádosti. Ničemu takovému nevěřit a jít o dům dál. Původním smyslem těchto poplatků byla regulace žádostí, aby si jeden člověk nepodal nekonečně přihlášek a čekal zdali mu nějaká projde. To už se dnes ale řeší trochu jinak. Takže jakékoliv zálohy, které by vám měli být vráceny nebrat.

Další nebezpečí číhá ve smlouvách a podmínkách úvěru. Cokoliv nemáte čas si přečíst nebrat. Nikdy. I průměrná společnost poskytující finanční služby nebude mít nejmenší problém s tím, že si smlouvu vezmete domů a řádně prostudujete. Prostě nebude. Někteří méně profesionálnější zaměstnanci jsou z toho zmateni, ale nebudou vám v tom nijak bránit. Proč by také měli že? Klidně z toho můžete udělat takovou zkoušku. Řekněte zdali by nevadilo vzít si to domů a přes víkend pořádně prostudovat.

Rozhodně vás nikdo nesmí do ničeho tlačit. Ostatně sami často musíte čekat na vyřízení úvěru několik dní, tak proč si také nedat ten čas a detailně si to nenastudovat.

Celou smlouvu vám musí pracovník být schopný vysvětlit. Jednotlivé části, odborná slova, kterým nerozumíte, dokonce se ho můžete zeptat na co by vás měl upozornit aby do budoucna případně nemohlo dojít k nedorozumění.

Když už jsme u těch slov je třeba také věnovat pozornost všem poplatkům, penále a dalším nákladům. Na každou takovouto položku se zeptejte. Ať vám jí polopaticky vysvětlí, jak funguje, proč vlastně v smlouvě je a jak bude probíhat její případná aplikace. Vyhnete se tak problémům s jednorázovou pokutou v řádech stovek korun, pokud pošlete splátku například na dvakrát, anebo se vaše platba někde zpozdí.  Existují dokonce i pokuty za předčasné splacení, anebo když částka, kterou zaplatíte je vyšší než smluvenou splátka. Opravdu chytáky jsou naprosto všude a poskytovatelé úvěrů si to moc dobře uvědomují, protože český človíček toho dokáže vydržet víc než je zdrávo.

No a nesmíme zapomenout na správě uváděnou úrokovou sazbu, RPSN a různých dalších poplatků, které by měli být zahrnuté už v samotné smlouvě. Ne že se nějak později někde doplní. To ani náhodou, všechno pěkně na jednom papíře ať je jasné o co se jedná. Žádné pozdější dopočítávání.

Obzvlášť obezřetní musíte být v případě půjček pod 5 tisíc korun anebo se splatností kratší tří měsíců. To už se totiž dostáváme do zóny, kdy se může stát za určitých okolností i lichva legální záležitostí. Takže pozor na to. Takovéto krátké či malé půjčky mají určité výjimky, které by vás mohli stát velmi hodně peněz.

Takže pozor na to a pokud to není nezbytně nutné tak si radši nepůjčujte. To je asi ta nejlepší rada, kterou můžete dostat.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.