Pěstování japonských topolů

Vytápíte svou domácnost dřevem? Pak jste již téměř určitě slyšeli o rychle rostoucích dřevinách. Pokud ne, není nic jednoduššího, než si něco o těchto druzích stromů přečíst, jako například o japonských topolech. Těch existuje několik desítek odrůd, přičemž každá se hodí do jiného prostředí. Výhodou těchto stromů je především fakt, že již po několika letech je možno takzvaně „sklízet“, tedy využít tyto stromy jako palivové dříví či štěpku. Nyní si ale řekneme něco o samotném pěstování japonských topolů.

To není zrovna jednoduché. Plantáž je potřeba připravit již rok dopředu, kdy se před zimou zbaví plocha veškeré vegetace. Po zimě se pak může sázet, běžně v období od března do dubna. Nejdůležitější je vybrat správný druh japonského topolu a pak se pravidelně o vegetaci starat. To obnáší především odstranění plevelu, který by mohl topolům odebírat sluneční svit.

Topoly je také vhodné bránit vůči škůdcům, kteří mohou vegetaci napadat. Doporučené je také alespoň v první letech bránit vegetaci vůči divoké zvěři, tedy před okusem. V dalších letech je už starostí o plantáž méně a méně, až přijde čas sklizně. Ta se může provádět mechanicky či ručně. Jejím výsledkem pak může být buď samotné palivové dříví, či štěpka. Další možností je pak například lisování do briket

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.