Využívejte internetu jako užitečného pomocníka

Vyznejte se na internetu a v jeho možnostech. Pokud Vás zajímali informace z katastru dříve, tedy před dobrou internetovou, pravděpodobně Vám nezbylo nic jiné než cesta na úřad, která přinášela časové ztráty a možná také další náklady.

Dnes je to jinak. Informace o úřadech a také některé informace z úřadů jsou přístupné přes internet. Na co se můžete podívat online?

Prvním zmiňovaným úřadem bude katastr. Právě veřejná část nahlížení do katastru nemovitostí je bezplatně přístupná přes internet. Můžete zde vyhledávat informace o samotných nemovitostech, čímž jsou pozemka, stavby, bytové jednotky. U nemovitostí zjistíte také údaje o vlastnících a případná omezení vlastnických práv. Dále můžete nahlédnout do listu vlastnictví nebo do katastrální mapy. Katastr se hodí, když si chcete zjistit vlastníky sousedních nemovitostí nebo těch, které si chcete koupit.

Online přístupný je také obchodní rejstřík, ve kterém najdete informace o podnikatelích. Zapsané jsou zde obchodní společnost a také družstva. Zápis je povinný také pro další osoby. Nejčastější obchodní společností je v České republice s.r.o., tedy společnost s ručením omezeným. O takové společnosti se můžete dozvědět její název, identifikační číslo, sídlo, předmět činnosti, statutární orgán, společníky a případně také dozorčí radu.

Dalším online přístupným rejstříkem je živnostenský rejstřík. Zde můžete najít osoby, které mají živnostenské oprávnění. Mohou to být fyzické osoby i právnické osoby. V tomto rejstříku jsou často hledané fyzické osoby, označované také jako osoby samostatně výdělečně činné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Publicistické Magazíny. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.