Použití kotoučové pily je obrovské

Jestliže potřebujete rozdělit jeden celek na více částí, nejvhodnějším nástrojem, který vám k tomuto poslouží, je pila. Každá pila je složena z několika částí, tou nejdůležitější je ozubený list, pás, řetěz nebo kotouč, který slouží právě k řezání. Podle pohonu se rozlišují pily na ruční pohon, motorové pily nebo obráběcí stroje. Podle materiálu, na který je pila určena, se rozlišují pily na dřevo, na kov či na kámen.

V praxi bývají nejčastěji využívány dva druhy pil, a to pily na dřevo nebo pily na kov. Pily jako nástroje na dřevo jsou používány například během kácení stromků a během těžby dřeva, dále se tento druh pil užívá při sadařství a pro nejrůznější práce se dřevem. Mezi pily jako nástroje používané pro zpracování dřeva se řadí kupříkladu sadařská pila, pila dřevařská či pokosová, truhlářská pila, řetězová pila či ruční kotoučová pila. Co se týče pil jako nástrojů na kov, bývají často využívány například zámečníky a instalatéry. Pod tento typ pil se řadí kupříkladu ruční pila na kov či lupénková pila na kov.

Kotoučová pila se řadí mezi často využívané přístroje, další označení této pily je cirkulárka nebo okružní pila. Okružní pila je mechanický stroj, který bývá používán k rozřezání dřeva, kovu či jiného materiálu na několik částí. Tento přístroj je vždy tvořen kovovým ozubeným kotoučem a mechanismem, díky kterému je kotouč poháněn. Ke vzniku první kotoučové pily došlo před dvě stě třiceti lety v Anglii. Kotoučová pila může být zkonstruována jednak jako ruční pila, jako stolní pila, nebo jako obráběcí stroj. Tento typ pily se řadí mezi ty nejvíce nebezpečné, a proto by měla být dodržována při jejím používání bezpečnost práce.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.