Klec pro psa – dobro nebo zlo?

Člověk vnímá slovo klec poněkud jiným způsobem než zvíře. Vidí v ní omezení nebo trest. Zavření do klece se mu potom zdá podobné jako zavření do vězení.
Tento pohled však nebude sdílet Váš pes, pokud jej na pobyt v kleci správně připravíte.
Pes má rád svůj pelíšek nebo svojí boudu. Má to tak zakódované v genech a proto pořízení klece pro psy bude vnímat jako pozitivní krok, při kterém získává svůj vlastní domeček. Místo, které bude patřit pouze jemu, kde si bude moci hrát i spát.

Jak pejska na klec naučit – jedině pozitivně
Když si klec přinesete domů bude pes zvědavý co je to za nový objekt v jeho teritoriu. Bude klec očuchávat, bude „přemýšlet“ k čemu ta věc slouží a bude zvědavý. Této zvědavosti je dobré využít a dát pejskovi na kraj klece pamlsek. Můžeme předpokládat, že zájem o pamlsek překoná u psa počáteční nedůvěru v nový drátěný objekt a rád si jej vezme. Pochválíme a vhodíme do klece další pamlsek – nejlépe o něco dál než předchozí. Pes tak vchází do klece čím dál hlouběji a začíná si zvykat.
Tuto hru s pamlskem můžeme kombinovat také s oblíbenou hračkou, u aportujících pejsků i s balonkem. Pes si tak přirozeným způsobem na klec zvyká a za pár dnů ji vezme za svou. Lze doporučit dát pejskovi do klece pelíšek, aby měl pohodlí a aby si ještě lépe na klec zvykl.

Kdy klec se psem zavřít?
Většina majitelů si nepořizuje klec proto, aby ji nechával otevřenou, ale naopak ji potřebují zavírat. Důvodem může být nejen příliš aktivní pejsek, který Vám demoluje byt ve Vaší nepřítomnosti, ale také návštěva tchýně, která nemá psy ráda.
Se zavíráním klece s pejskem opět začínáme zvolna. Když je pes uvnitř klece, můžeme ji na pár minut zavřít, ale zůstáváme v její blízkosti. Psa můžeme např. drbat přes dráty nebo na něj mluvit. Pokud je pejsek v kleci klidný, otevřeme mu jí a odměníme psa za jeho statečnost. Po chvíli můžeme akci zopakovat – stále však zůstáváme v místnosti. Pejska opět po chvíli vypustíme a pochválíme.
Dobu pobytu v kleci můžeme stále prodlužovat až pes si v kleci lehne a nejlépe i usne. Můžeme zkusit z místnosti odejít a uvidíte jak si bude pes počínat. Není nutné reagovat na každé jeho zakňourání a hned mu běžet klec otevřít. Pes si postupně na svůj nový domeček zvykne.
Při delším pobytu pejska v kleci – např. při Vašem odchodu do práce – nezapomeňte dát do klece misku s vodou a u mladých psů také vhodnou plínku pro vykonání potřeby.

Jak tedy odpovědět na otázku v úvodu – klec pro psa je určitě dobro.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.