Proč a jak vlastní saunu?

Sauna patří k tradičním metodám otužování organismu. Podobně jako otužování vede k posílení imunity a ke zvýšení odolnosti vůči nemocem z nachlazení, především na podzim a začátkem zimy, kdy je hladina obranných imunoglobulinů v běžném lidském organismu ještě nízká. I když proti pravé chřipce otužování spolehlivě nechrání, zvýšená hladina imunoglobulinů především typu A omezuje riziko běžných, tzv. nosokomiálních infekcí.

Je možné samozřejmě otužovat se pouze chladem, ale to znamená pravidelné koupání ve velmi chladné vodě – tak propagované sprchování studenou vodou je málo účinné a slouží především k pěstování pevné vůle. I když sám jsem příznivcem zimního plavání a sportovního otužování, jsem si vědom, že pro řadu lidí je jedinou schůdnou alternativou právě saunování.

I když saunování jako metoda na udržování zdravé kondice není u nás tak rozšířená jako v severských zemích, přece jen má zde řadu příznivců. Popularitu demonstruje i to, že saunu najdete jako běžné vybavení plaveckých bazénů a akvaparků. Ovšem společná sauna zase může pro někoho představovat hygienický problém.

Přitom řešení existuje, a tou je domácí sauna. Lze najít i řadu modelů, které jsou prostorově úsporné, a je možno je instalovat do vlastního domu, třeba do sklepních nebo půdních prostor. Kromě velikosti je možno volit i různé mechanismy ohřevu. Pro instalaci do interiéru lze doporučit moderní infra sauny, které se vyznačují i úsporným provozem. Infračervená kabina je vhodná i pro ty uživatele sauny, pro které jsou běžné metody saunování přílišně horké. Infrapanely je možno také kombinovat s jinými metodami vyhřívání sauny.

Doporučujeme: Infrasauna Klafs z nabídky Aquamarinespa.cz na pražském Chodově. Sauny Klafs jsou známy svou kvalitou a obstojí pro privátní nebo komerční wellness.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.