Umíte si vůbec představit jaká podstatná věc ve vašem okolí hraje důležitou roli?

Rozpouštědla jsou opravdu neobyčejné chemické látky. Dominují skvělými vlastnostmi, které jim umožňují rozpouštět mnohé látky.

Tohoto je využito v různých oblastech, ať už v chemickém průmyslu nebo v domácnostech, kdy se jednoduše chcete zbavit kteréhokoliv fleku, který se vám vyskytl na textiliích. Není nic jednoduššího , než vzít průmyslové čistidlo a skvrny se rychle a účinně zbavit. Ale to není jediný způsob, jak se rozpouštědla mohou využívat .

Pojďme raději zjistit, jak rozpouštědla dělíme. Teoretická chemie, která se tímto zabývá, tvrdí, že ji můžeme dělit na několik skupin. Jednou z nich je například latentnost. Rozpouštědla totiž dokáží být pravá nebo nepravá, podle toho, zda rozpouští filmotvornou složku nebo nikoliv. Nepravá rozpouštědla sama o sobě nejsou schopna filmotvorné složky rozpouštět, ale umí to ve spojení s pravými, latentními rozpouštědly.

Rozpouštědla během procesu rozptylování částic jiných látek v sobě utváří homogenní směsi, neboli roztoky. Je zajímavostí, že nejznámějším a nejvyužívanějším rozpouštědlem je voda. A to mnoho lidí moc netuší. Ale když se někde ušpiníte nebo naléhavě potřebujete něco vyprat, copak asi uděláte? Jistěže – namočíte to a pořádně umyjete. Přesto si pod pojmem rozpouštědlo asi vodu ihned nevybavíte…

Příspěvek byl publikován v rubrice Podnikání se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.