Nejpevnější dřevo na nábytek

Na výrobu nábytku si mohou výrobci vybírat z mnoha materiálů. Od dřevotřísky, MDF-ky, smrkového masivu (spárovky) až po panely z tvrdých dřev, jako je buk nebo dub.

Z hlediska dizajnu je nejjednodušší použití dřevotřísky, kdy se na povrch lepí papírový vzor. K dispozici je nekonečná nabídka dekorů. S trvanlivostí výrobků z dřevotřísky si už výrobci hlavu nelámou, každý přece počítá s tím, že to až tak nevydrží. Navíc výroba z velkých a levných dřevotřískových desek se dá automatizovat a je levná.

Na opačném konci, co se pracnosti výroby týká, stojí panely z tvrdého dřeva. Tento materiál je ovšem v mnoha ohledech nedostižný. Jedná se o nejodolnější a nejpevnější masivní materiál na trhu. Je v podstatě nenahraditelný pro použití na schody nebo pevné postele.

Základem pro rozvoj výroby panelů z tvrdých dřev (spárovky) jsou inovace v oblasti lepidel. Dnešní lepidla zabezpečují pevnost spoje, která je vyšší než je pevnost těchto odolných dřevin. Pokud se vám povede rozbít masivní desku z buku nebo dubu, praskne určitě mimo lepený spoj.

Tyto nové materiály jsou tak pevné proto, že neobsahují žádné vady, které jsou běžné u nelepeného dřeva. Neobsahují suky, praskliny ani výsušné trhliny. Všechny tyto defekty se při zpracování odstraní a lepí se jen absolutně bezvadné dřevěné lamely.

Tento moderní materiál využívá firma Tellus na výrobu masivního nábytku. Zvláště žádaným produktem jsou její superpevné postele z bukového nebo dubového dřeva.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.