Chov skotu vyžaduje kvalitní naháňky a robustní kovové ohrady

Chov masného skotu je dnes záležitostí kvalitního zázemí. Jde o náročné podnikání a v případě manipulace se skotem i o potenciálně nebezpečné povolání.

Kromě dobrého ustájení a vybavení pastvin například napáječkami je třeba věnovat pozornost hrazení a manipulaci se zvířaty. Pro jednoduchost a variabilitu se osvědčily kovové ohrady sestávající z jednotlivých ohradních panelů. Ty by měly být vyrobeny z kvalitního kovu a vydržet nějaký ten náraz. Spojují se řetízky. Z kovového hrazení potom rychle sestavíte požadovanou ohradu – podmínkou je vlastnit dostatek panelů. Panely se vyrábějí v různých modifikacích, jako plot pro dospělý skot, pro telata, nebo s vestavěnými dveřmi.

Při pravidelné péči o zvířata je nutné nahnat stádo na jedno místo, zafixovat jednotlivá zvířata a bezpečně je prohlédnout nebo ošetřit (očkovat, odebírat krev, kontrolovat a měnit ušní známky, ošetřovat paznehty, pomáhat při porodech a zjišťovat březost). K tomuto účelu slouží manipulační naháňky. Jde o zužující se ohrady, kam je možné dobytek nahnat a bez velkých obtíží nasměrovat do naháněcí uličky, kde se potom můžou chovatelé věnovat jednotlivým kusům.

Manipulační naháňky jsou tvořeny sestavou hrazení, stejně jako kovové ohrady. Jsou navržené tak, aby poskytovaly všechny potřebné funkce. Nesmí vytvářet volné místo, které by umožnilo zvířatům rozptyl a ztrátu požadovaného směru pohybu do manipulační uličky. Naháňky jsou zakončené zařízením pro fixování jednotlivých kusů dobytka.

Příspěvek byl publikován v rubrice Podnikání se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.