Oddlužení neboli osobní bankrot jako konec dluhů

V naší poradně se mnoho občanu ptá, jak řešit již neúnosnou situaci týkající se dluhů, které již nemohou splácet. Je jasné, že pokud někdo zaplatí starou půjčku novou půjčkou, tak se dostane do začarovaného kruhu, který dřív nebo později musí skončit. Tento kruh se uzavře v momentě, kdy vám už nikdo nepůjčí. Málo kdo však ví jak se z této situace dostat a začít nový život bez dluhů.

Jedna možnost zde skutečně je a jmenuje se oddlužení neboli osobní bankrot fyzické osoby. Osobní bankrot je možný od roku 2008, kdy začal platit nový insolvenční zákon, který právě hovoří o možnosti oddlužení fyzické osoby. K úspěšnému schválení této možnosti je nutné splnit několik zásadních podmínek a až pak je možné si na příslušný krajský soud podat žádost o povolení oddlužení a také podat návrh na zahájení insolvenčního řízení.

Rozhodně vám doporučujeme kontaktovat nějakého odborníka, který problematice rozumí a je v ní profesionálem. Tento odborník nejen, že vám vysvětlí všechny podmínky, které budete muset splnit ale také vám potřebné formuláře vypracuje.

Ještě k podmínkám osobního bankrotu, tak nejdůležitější podmínkou je mít schopnost zaplatit 30% dluhů za 5 let. Zbytek dluhů vám možná krajský soud promine. Prominutí dluhu je hodně individuální, protože záleží na konkrétní finanční situaci dlužníka. Dalším důvodem proč využít možnosti oddlužení je fakt, že v rámci insolvenčního řízení budete po celou dobu jeho trvání pod soudní ochranou. Budou na vás krátcí jak věřitelé tak i exekutoři. Váš majetek bude ochráněn před prodejem například v dražbě.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Finanční služby se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.