Vybrat správnou matraci

V nepřeberném množství nabízených ložnicových matrací není jednoduché se vyznat. Co je důležité si před výběrem ujasnit?

Matrace je základ zdravého spánku

Jako první je zapotřebí uvědomit si, k jakému účelu bude matrace sloužit. Pokud vybíráme matraci pro každodenní spánek, parametrům produktů bychom měli věnovat o dost větší pozornost než u matrací na chatu pro příležitostné spaní. Mezi klíčové vlastnosti matrací patří rozměry, nosnost, výrobní materiál a tuhost. Za standardní se dnes považují rozměry 200 x 90 a 200 x 80 cm a vyrábí se tedy sériově, avšak ani matrace na míru nejsou problém vytvořit. Výrobních materiálů je dnes již dostatek a každý si jistě vybere. Kromě klasických pružinových, které jsou dnes již na ústupu, přichází umělé materiály a latex. V dnešní době se matrace vyrábí nejčastěji z polyuretanu (PUR) díky jeho nízké hmotnosti a pevnosti. Jeho odnož vysoce pružná studená pěna (HR) s nízkou hustotou se využívá pro její otevřenější buněčnou strukturu, která zajišťuje vyšší prodyšnost. Líná (visco) pěna je známá také jako paměťová pěna a reaguje na tělesnou teplotu, díky čemuž může kopírovat tvar těla pro dosažení optimální opory páteře. Přírodní latexové matrace se vyznačují skvělou pružností a přizpůsobivostí a dlouhou stabilitou těchto parametrů. Tuhost a nosnost matrace jsou pak na preferencích, respektive fyziologii, každého jednotlivce.

Vybrat levnou a zároveň kvalitní matraci

Že je matrace levná, nemusí nutně znamenat nižší kvalitu. I ty levnější bývají opatřeny kvalitními materiály a dílenským zpracováním. Levné matrace mohou být opatřeny profilováním pro lepší rozložení hmotnosti těla, stejně jako mohou být složeny z více vrstev různých materiálů pro lepší a specifičtější vlastnosti matrací.

Zdravotní matrace

Tyto matrace spadají do zdravotnických prostředků a jsou tedy se sníženou sazbou DPH. Tyto matrace jsou klinicky testované a slouží jako prevence proleženin. Mimo to musí splňovat i další podmínky jako jsou schopnost přizpůsobit se fyziologické stavbě těla, neobsahují alergeny, dobře odvádí vlhkost a jsou odolné proti plísním a roztočům. Zdravotní matrace tedy výrazně pomáhají k lepšímu a zdravějšímu spánku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.