Zaměřte se na neměnné

Když si vybíráte nový byt, zaměřte se zejména na ty faktory, které nelze v budoucnu změnit. Na prvním místě je to lokalita. Místo, kde budete bydlet a žít. Vybírejte proto bedlivě. Upřednostňujete tiché předměstí nebo chcete byt v centru Prahy? Budete ochotni denně dojíždět za prací, vozit děti do škol a na kroužky, jezdit na nákupy a za kulturou? Nebo to všechno chcete mít na dosah? A když už se rozhodnete pro bydlení v centru města, kterou čtvrť vyberete? Bude váš byt ve staré městské zástavbě, na panelovém sídlišti nebo v moderní novostavbě v prosperující městské čtvrti? V bytovém domě na rušné křižovatce nebo v těsné blízkosti zeleného parku? Zvolte developerský projekt, který klade důraz na komfort a soukromí obyvatel nových bytů.

Dalším neměnným faktorem je orientace bytu vůči světovým stranám. Chcete, aby alespoň nějakou část dne svítilo do vašich oken sluníčko? U kterých místností je pro vás důležité, aby byly světlé a vzdušné? U bytu budete určitě zvažovat i výhled. Chcete se dívat do oken v protějším domě, vzdáleném jen pár metrů, do rušné ulice na projíždějící tramvaje nebo chcete mít výhled na řeku? Potřebujete k životu vyjít za zdi svého bytu a nadechnout se vzduchu? Neobejdete se posezení na sluníčku či pěstování bylinek? Pak volte byt s balkónem či terasou.

Klíčové jsou rovněž velikost bytu a nosné zdi. Vyhovují požadavkům na uspořádání bytu dle vašich představ? Myslete i do budoucna. Mnoho lidí si koupí menší byt, ale jakmile si pořídí děti, uvědomí si, že potřebují více prostoru. Jaké jsou vaše plány? Byt bohužel na rozdíl od domu neumožňuje pozdější přístavbu… Všechny tyto faktory jsou neměnné, zvažujte je proto co nejpečlivěji.

Vše ostatní (ať už jde o výmalbu, sanitu, dveře, nábytek či bytové doplňky) lze opravit, upravit, přestavět, změnit či vyměnit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.