Nový dům – nové schody

Při výběru typu schodiště máte na výběr z několika variant.

Můžete si vybrat mezi samonosnými dřevěnými schody, betonovým schodištěm s dřevěným obkladem anebo železnou konstrukcí s namontovanými nášlapy.

Železná konstrukce obložená dřevěnými panely (spárovky) vychází nejlevněji. Výhodou je, že tuto konstrukci můžete používat i během stavby. Z hlediska bezpečnosti je nutné během výstavby ke konstrukci připevnit náhradní dřevěné nášlapy, které se pravděpodobně poškodí.

Moderním řešením je takzvané páteřové / segmentové schodiště, kdy nosná železná konstrukce není jedním svařencem, ale skládá se z jednotlivých schodových dílů. Tyto díly jsou do sebe vzájemně zasunuty a upevněny. Na každý díl je připevněn nášlap.

Stále populárním řešením zůstávají betonové schody. Výhoda betonových schodů je v možnosti jejich užívání během výstavby domu. Často bývají nepřesně zhotovené a výsledné schodiště nemá rovnoměrnou výšku a hloubku schodů. U betonových schodů se vyskytuje nejvíce chyb, které je potom při jejich obkládání nutné řešit.

Pro milovníky přírodních materiálů je tu masivní dřevo. Dřevěné schody se montují ale až po dokončení stavby (jinak by se mohly poničit, poškrábat). Proto se musí během výstavby přechod do patra řešit náhradním způsobem.

U železných schodů může vadit, že trochu “zvoní” a vibrují při chůzi. Nejtišší a nejpevnější   je dobře udělané celodřevěné schodiště nebo betonové schody obložené masivními nášlapy (spárovka).

Při všech konstrukcích se na obklad používá moderní materiál z dřeva – spárovka. Na schody je nutné použít nejodolnější dřeviny jako jsou buk a dub. U měkkých schodů ze smrku nebo borovice vznikají během používání prohlubně a důlky. Z bukového a dubového materiálu se vyrábějí i další interiérové prvky, které mají snášet větší namáhání – dveře, barové pulty a také postele nebo stoly.

Na povrchovou úpravu schodů se používají laky nebo oleje. Pro rodinný dům je nejlepší variantou polyuretanový lak, který zabezpečí dlouhou životnost a nevyžaduje žádnou péči. Pro prostory, kde chodí mnoho lidí v běžné obuvi se doporučují tvrdé oleje. Takové schody je třeba v pravidelných intervalech přebrušovat a znovu napouštět oleji, aby si udržely svůj pěkný vzhled.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.