Kompresory a jejich historie

Využití nástrojů na stlačování vzduchu je známo od starověku. Archeologie dokládá, že tyto primitivní „kompresory“ byly známy už 3 000 let před naším letopočtem. Byly to například měchy, které vháněly vzduch do pecí tavicích kovy nebo při zpracování kovů v kovárnách. Později v Řecku Platon a Aristoteles vynalezli přístroje stlačující vzduch pro ozvučení píšťaly nebo pro dodávání vzduchu potápěčům.

Využití stlačeného vzduchu a tedy využití kompresorů bychom mohli sledovat od starověku přes středověk až do dnešní doby. Spojují se s nimi jména jako Heron, Leonardo da Vinci a u nás třeba František Josef Gerstner. Ten kolem roku 1810 postavil tříválcové dmychadlo pro vysokou pec Novém Jáchymově u Berouna. Bylo to dmychadlo se čtvercovými písty, které mělo čtyři otáčky za minutu.

Kompresory se používají ke stlačení okolního vzduchu na potřebný pracovní tlak. Jsou to pístové stroje poháněné spalovacím motorem nebo elektromotorem. Podle požadavků na požadovaný tlak a množství stlačeného vzduchu se vyrábí různé druhy kompresorů. Podle principu činnosti se kompresory dělí na základní dva typy. První pracuje na objemovém principu, kdy je vzduch nasátý do pracovního prostoru kompresoru uzavřen a postupně stlačován. Tento princip využívají například pístové kompresory. Dále druhý typ je založen na rychlostním principu, kdy nasátý vzduch je urychlován a jeho pohybová energie se v difuzoru převádí na tlakovou energii. Na tomto principu pracují například turbokompresory, které se používají v automobilech.

Dnes se pneumatické stroje a nástroje používají stále více v průmyslu. Je to pro jejich kompaktnost, nízkou hmotnost, robustnost a bezpečnost práce. Při jejich použití se dá dosáhnout vysoké produktivity práce. Proto také rostou požadavky na výrobu stlačeného vzduchu a na dodávky

vzduchových kompresorů. Široký výběr kompresorů najdete na internetové adrese www.kompresory-chlazení.com.

Příspěvek byl publikován v rubrice Podnikání se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.