Jak správně vybrat dodavatele plynu

Díky liberalizaci trhu s energiemi se dnes může koncový spotřebitel cítit poněkud zmateně. Z televizních reklam, letáků ve schránce, ale i z bannerů na internetu nejrůznější dodavatelé plynu lákají na své „nejlepší“ nabídky, což může nejednoho člověka frustrovat.

Pokud koncový zákazník opravu chce vybrat toho nejlepšího dodavatele, měl by využít některého z kalkulátorů, které umoňují porovnat ceny plynu u jednotlivých dodavatelů na základě spotřeby a místa bydliště.

Předtím než se ale začnete pídit po novém dodavateli, zkontrolujte si, zda zbytečně plynem neplýtváte. Uspořit můžete například používáním poklic při vaření, vytápěním bytu či domu pomocí termostatu nebo kvalitním zateplením domácnosti (teplo zbytečně neuniká skrze špatnou izolaci).

Samotná cena plynu je pak tvořena náklady na vlastní komoditu (tedy zemní plyn), dále pak náklady na uskladnění plynu a jeho přepravu. Zbytek (asi třetina ceny) je ponechána samotnému obchodníkovi, dodavateli plynu. Ten pak může určit konečnou cenu za plyn pomocí své marže.

Pokud by vás zajímaly další informace o ceně plynu, čím je tvořena a jaké jsou podmínky pro změnu dodavatele, neváhejte navštívit web Energetického regulačního úřadu, kde si dozvíte všechny podstatné informace.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.