Dá se na česneku vydělat?

Letos to není poprvé, co zkouším pěstovat česnek. Sadbu jsem měl už asi dva roky, ovšem tehdy jí bylo znatelně menší množství, zhruba 4 kg. Dnes sázím asi 90 Kg a to jsem kupoval ještě o 10 Kg více, tuto část sadby se mi však podařilo prodat.

Letos jsem se rozhodl pěstovat česnek ve větším, protože si myslím, že je zbytečné něco zkoušet na menším množství. Proto vysadím sadbu jarního česneku zhruba na půlku pole za domem.

Pro letošní pěstování česneku jsem si zvolil maďarskou odrůdu Makkoi. Nebude o ni asi tak veliký zájem, jako o pravý český česnek, o všem jeho sadba není tak snáze k dostání. Výhoda mého česneku je to, že má klidně i 12 stroužků, takže může být často návratnost i 12x.

V takovém případě by se dalo, že to je dobrý byznys, ovšem je potřeba myslet na všechno. Pěstování česneku je časově náročné, při tak velkém množství už při úkonech loupání česneku či sázení mluvíme o desítkách hodin.

Další věc je také to, že česnek asi neprodám za nákupní cenu sadby (celkem 30 tisíc korun – cena za kg byla 290 Kč), takže zde se návratnost také sníží. Ne všechen česnek vyroste dobře a navíc ho budu muset hnojit, což také bude stát určité peníze.

I přesto tyto výdaje by ale měl česnek vydělat min. stejnou částku, jakou jsem do něj investoval. Výdělek by tedy měl být přes 60 tisíc, aby se zaplatila sadba i další výdaje.

Příspěvek byl publikován v rubrice Osobní blogy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.