Jak vybrat dveře do interiéru

Součástí každého bytu či domu by měly být dveře, a to nejen venkovní, ale hlavně interiérové dveře, které jsou předělem mezi jednotlivými místnostmi, které vám umožní zachovat si soukromí, zabrání částečně hluku ze sousedních místností a jsou dobrou tepelnou izolací.

Využití dveří vchodových je víc než jasné, jednak jsou vizitkou celkového obydlí, jejich hlavním účelem je však bezpečnost. Interiérové dveře bývají nejčastěji složeny z pěti hlavních částí, kterými jsou zárubně, dveřní křídlo, těsnění prahu, kování. Další prvky, které tvoří dveře, závisí na funkci a druhu dveří.
Někteří mívají problémy rozeznat, zda se jedná o dveře pravé nebo levé. Pokud se postavíte přede dveře a budete se dívat na panty, ty které budou umístěny nalevo vám napoví, že se jedné o dveře levé, u dveří pravých je to přesně naopak. Existuje několik typů dveří, ty rozdělujeme podle zavírání, prosklení a počtu křídel. Kývavé dveře neboli lítačky se vyznačují možností otevírání na obě strany, a to pouhým zatlačením do dveří. V dnešní době jsou velmi oblíbenými interiérové dveře posuvné, a to hlavně u novostaveb, kde je často rozmístěn pouze tento typ dveří. Jejich umístění je vhodné hlavně v menších prostorách. Je možné je zabudovat buď do falešné stěny, nebo na speciální ložiskový pojezd, díky kterému jsou zasouvány hned vedle stěny.
Pokud přemýšlíte, z jakého materiálu interiérové dveře pořídit, můžete si vybírat z papírové voštiny, děrované dřevotřísky a z plné dřevotřísky. Výhodou prvně zmiňovaného materiálu jsou jeho nízké náklady na pořízení a hlavně celková lehkost dveří. Ochrana proti hluku je ale minimální. Pronikání zvuků zabráníte díky dveřím vyrobených z plné dřevotřísky. Co se týče povrchu interiérových dveří, můžete si pořídit dveře pokryté fólií, laminátem nebo dveře vyrobené z dýhy či masivu. Při rozhodování, zda pořídit dveře bez výplně nebo prosklené, záleží jen na vás, kolik chcete mít v místnosti soukromí a světla. U dveří do dětského pokoje je vhodnější pořídit dveře ze dvou třetin prosklené, aby nedošlo k úrazu dítěte během jeho her. U technických místností či komor je zase vhodnější zakoupit dveře plné.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.