Finská sauna

Finská sauna spolu s infrasaunou a parní saunou patří mezi ty nejznámější. Můžete se s ní setkat v bazénech a wellness centrech, pokud však chcete dlouhodobě těžit z jejích přínosů, určitě si ji pořiďte do své domácnosti. V sauně se naučíte relaxovat, odpočívat a dokážete se zde oprostit od svých všedních problémů a starostí.

O finských saunách

Finská sauna byla vynalezena na Skandinávském poloostrově, kdy svého času sauny neodmyslitelně patřily do každé vesnice. Mnohdy zde nebyl ani nutný sprchový kout se studenou sprchou, jelikož stačilo vyběhnout ven a ochladit se v některé z horských tůní. Finská sauna na naše tělo působí teplotou od 80 až do 100 °C. Nižší teplotu mívá za následek časté větrání sauny. V kabině je vyšší teplota v horních patrech, která se nacházejí dále ode dveří. Vlhkost je přibližně 80 %.

Jak funguje finská sauna

Pobyt ve finské sauně by měl trvat zhruba 10 až 15 minut, při první návštěvě můžete dobu saunování zkrátit. Poté byste měli své tělo ochladit pod vlažnou až ledovou sprchou a můžete pokračovat i do bazénku naplněného studenou vodou. Následně byste svému tělu měli dopřát několikaminutový odpočinek. Jakmile se budete cítit zase fit, můžete pobyt v sauně absolvovat znovu. Doporučují se celkem tři cykly.

Účinky finské sauny

Lidé finskou saunu navštěvují nejčastěji za účelem relaxace a otužování. Pobyt v sauně je tak účinnou prevencí před vznikem různých infekčních onemocnění. Je krátký a intenzivní, vlivem pocení se z těla odplavují škodlivé látky a čistí se pokožka. Stejně tak finská sauna dobře působí na zatěžované svaly a klouby.

Proč mít finskou saunu doma

S pořízením finské sauny domů se pojí mnoho výhod. Taková sauna bude vždy hygieničtější než ta přístupná veřejnosti. Z dlouhodobého hlediska ušetříte peníze a navíc saunu budete mít po ruce v kteroukoliv denní dobu. Vyberte si takovou saunu, která je vyrobena z kvalitního dřeva – smrku, topolu nebo cedru. Dbejte na správné rozměry a nezapomeňte ani na nezbytné příslušenství, kterým jsou lavičky nebo kamna.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dům a zahrada. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.