Čtyřkolky – jak na záruku

Záruční doba pro čtyřkolky dělá některým lidem na čele vrásky poměrně brzy po koupi, a to i přestože mají čtyřkolky jako nové. Stačí pár ujetých kilometrů, nákup jako druhý majitel od bazaru a může být problém se zárukou na světě.

U čtyřkolek je důležité podívat se hned do záručních podmínek prodejce. Bývají většinou v servisní knížce. Nicméně zde je potřeba být obezřetný a studovat bedlivě záruční a pozáruční servis, garanční prohlídky apod. Prodejci často dokonce ve prospěch zákazníků podmínky dotvářejí, a tak má zákazník i třeba u bazarové čtyřkolky záruku i u dalšího, a tedy nejen prvního, majitele.

Záruka se uplatňuje již tradičně u prodávajícího člověka a záleží na tom, jak je délka záruky napsána v smlouvě. Může to být dvacet čtyři měsíců, ale klidně to může být jen měsíců 12. Čili hypoteticky vzato, pokud koupíte v bazaru čtyřkolku, kde budete mít i záruku dle kupní smlouvy na skryté vady, které byly v okamžiku prodeje, máte štěstí a mělo by být vše bez problémů. Jiná je ale situace u vad, které nastanou později, např. vlivem nešetrného zacházení nebo nedodržení některé z garančních či servisních pravidelných prohlídek. Kdo dbá na auta, čtyřkolky bude mít analogicky taktéž ve vlastním zájmu kvalitně opečovávané v dobrých servisech.

Jak se k této problematice staví naše zákony? Není vyloženě stanoveno, že firma prodávající zboží již po několikátém majiteli automaticky převádí i záruku. Částečně se tedy dá poznat i podle těchto indikátorů, zda se jedná o solidní firmu, která si stojí za prodávaným zbožím. Navíc čtyřkolky nejsou úplně laciné zboží, takže by to mohlo být v důsledku finančně dost nepříjemné. Teoreticky vzato jde i toto obejít a řešit s prodávajícím a nějakým svědkem plnou moc, která nemusí projít notariátem.

A nyní tedy závěrem, kupujete-li si čtyřkolku, byť i jen lehce jetou, avšak už z druhé ruky, buďte bdělí, jelikož dnes se s Vámi nikdo příliš párat nebude. Co přehlédnete v kupní smlouvě, bude prakticky použito proti Vám. Proto čtyřkolky nakupujte s rozmyslem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Auto-moto se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.