Nákladní auta a vozy

Nákladním automobilem označujeme automobily, které slouží pro přepravu užitečného nákladu nad 1,5 tuny. Jde o typ vícestopého užitkového automobilu, který může mít přívěs, přičemž převážená náklad může mít hmotnost klidně desítky tun. Nákladní auta bývají většinou poháněny vznětovými motory.

Typy nákladních vozů

Nákladní vozy se dělí podle druhu přepravovaného materiálu. Ten může být pevný, sypký, kapalný i plynný. Pevné materiály se vozí na valnících, ve skříňových nákladních vozidlech, můžou být kryté plachtou, nebo být vybaveny sklápěčkou. Pro sypké materiály jsou pak valníky, pro kapalné a plynné pak cisterny.

Náklad může být vezen buď samotným vozem, nebo na přívěsu a návěsu. Rozdíl mezi přívěsem a návěsem je v podílu hmotnosti nesené tažným vozem. V případě přívěsu je tato hmotnost zanedbatelná, u návěsů může být i nadpoloviční. Přívěsy jsou taženy za normálním vozem, pro návěsy jsou určeny speciálně přizpůsobené tahače.

Životnost nákladních automobilů

Nákladní automobily jsou přizpůsobeny k dlouhodobému intenzivnímu používání s velkými nájezdy. Není výjimkou nákladní vůz s více než milionem najetých kilometrů. Větší nájezdy bývají u tahačů, které jsou určeny především k dálkové přepravě. U nákladních automobilů velmi záleží na způsobu používání. Menší počet kilometrů ještě nemusí značit dobrý technický stav. Vždy jde o to, pro jaký účel bylo vozidlo používáno. Vozidlo ze stavby rozhodně nebude v takové kondici jako tahač, který jezdí většinu času po dálnici.

Příspěvek byl publikován v rubrice Auto-moto se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.